Arhiv izletov
Tokratni pohod smo pričeli na Pernatovi ravni ob lepem vremenu in sončnem zahodu. Ob vračanju pa nam je pot osvetljevala polna luna.
Zbrali smo se v nedeljo 29.09.2024 ob 8:15 na AP Muta. Bilo nas je 15 pohodnikov.
Z osebnimi avtomobili smo se podali čez Radelpas, do Eibiswalda in naprej do Lučan ( Leutschach ) do Buschenschanka Tschermonegg, kjer smo ob 9:30 začeli naš pohod.
Vodnik Karl Eihner je podrobno razložil potek poti in na vmesnih točkah podal dodatno obrazložitev.
Prevajala je Kušar Nina.
Prehodili smo krožno pot od vinotoča do vinotoča, v skupni dolžini 11 km in 500 višinskih metrov, v času 5 ur.
Povzpeli smo se tudi na Traubenkogel, kjer stoji največja skulptura grozda na svetu, vpisanega v Guinessovo knjigo rekordov. Kip je iz nerjaveče pločevine višine 5m in širine 4m in je delo lokalnega umetnika Willija Trojana.
Avtor je jagode gromozanskega grozda ponazoril s 365 barvnimi krogi, izdelanimi iz taljenega stekla. Tako 365 jagod simbolizira 365 dni v letu, sam kip pa sestavlja 52 enot, ki predstavljajo tedne v letu – 50 listov, deblo trte ter grozd. Tudi listi skrivajo svojo zgodbo, saj 31 majhnih listov simbolizira dneve v mesecu, 12 srednje velikih listov predstavlja mesece v letu, 7 velikih listov pa predstavlja dneve v tednu.
Na tem mestu smo bili postreženi tudi s pivom.
Ob 17:30. uri smo zaključili pohod ob dobri malici in druženju s prijatelji
zapisal: 29.09.2024_Dobnik Jože
7 pohodnikov se je podalo na Pernice, navkljub deževnemu vremenu. Pohod je dobro uspel, saj smo nabrali še nekaj gobic. Vodnica Andreja
Tradicionalna dvojezična maša za planince na sv. Pankraciju, je tudi letos združila pohodnike Avstrije in Dravske doline.
Kljub slabim vremenskim napovedim, smo uspeli tako s pohodom kot z druženjem.
Lepo je stisniti roko kolegu, planincu in si obljubiti, da se čez eno leto ponovno vidimo na istem kraju, z istim namenom in v tem času, kolikor nam je dano, varno prehodimo načrtovane poti. M.S.
SPP smo pričeli s pohodi po etapah, dne 14.6.2014 in jo po dobrih desetih letih zaključili na dan 8.9.2024. Pohodnikov je bilo 13 in tudi trije, ki so se udeležili prve etape, to so Metka, Danilo in Vlasta. Vodnik Igor je poskrbel, da je vse bilo v najlepšem redu, za kar mu gre prav lepa zahvala.
Ob lepem sončnem vremenu, čudovitih razgledih in prijetni družbi nas je 15 pohodnikov osvojiloBistriško špico. Pot smo začeli na zgornji postaji krožno-kabinske žičnice na Peco. Po smučišču smo se vpenjali do razpotja pri vodnjaku, kjer smo zavili desno proti Knepsovemu sedlu. Po grebenu smo se dvignili do Končnikovega vrha ter nato do Bistriške špice. Po krožni poti smo se vračali mimo lovskegakoče in umetnega jezera do zgornje postaje gondole. Ogledali smo si kapelico sv. Ane in v restavraciji
Oben okrepčali s hladnim pivom. Vodnica: Vlasta
Ker je vožnje na Gorenjsko kar precej, sva se odločila prespati v Koči v Krnici. Še v petek popoldne vremenska napoved ni bila nič kaj obetavna. Za soboto so bile napovedane plohe in nevihte. Zvečer pa je veter spremenil obete. Po natančnem pregledu prognoze se v soboto vseeno odpraviva proti Špiku. Vlaga v zraku in strma pot je bila premagana. Na vrhu sicer ni bilo razgledov, pa tudi kaj dosti dežja ne. Zato se kar hitro odpraviva v dolino čez Kačji graben. Pot po melišču hitro mine, vmes se celo pokaže dolina, oblaki se trgajo. V dolini Pišnice sva vesela, da sva varno sestopila. Za konec pa še sprehod in pivo pri jezeru Jasna.
Ni slabega vremena, samo slaba oprema.
Po razglede pa kdaj drugič. Zapisala: Andreja Senica
18 članov PD Lipnica in 20 članov PD Bricnik Muta je prehodilo pot iz Ruš preko Pečk do Meranovega. Na Pečkah je bil krajši postanek za počitek invedritev, saj nas je presenetila manjša nevihta. Na Meranovem smo se ob malici družili in obujali spomine na pretekle pohode. Dogovorili smo se, da naslednje leto izvedemo pohod na Boč, dne 22.3.2025, če bo sreča, da vidimo rože velikonočnice.
Letos se je PZS odločila, da bo to srečanje v Črni, kot pomoč za oživitev turizma po lanskoletnih katastrofalnih poplavah.
K izvedbi prireditve smo nudili pomoč planinci iz celotne Koroške.
Organiziranih je bilo več planinskih pohodov, pohod za invalide, turnokolesarski izlet, plezanje ferat, spust z Olimpline, športno plezanje.... Na širšem območju Črne so potekale razne delavnice: doživetja za mlade planince, družine in odrasle, svoje delo so prikazali markacisti, varuhi gorske narave, gorska reševalna služba, alpinisti.... Po zaključenih aktivnostih je bila osrednja prireditev pred kulturnim domom s sprevodom praporščakov, sledili so pozdravni govori županje, predsednikov PZS, MDO Koroške, PD Črna... Tukaj je tudi potekala zaključna zabava z domačim kvintetom.
Preko 1000 planincev iz cele Slovenije se nas je zbralo v Črni.
V deževnem jutru smo se zapeljali do Planinskega doma Kumer. Ob kavici smo počakali, da se dežni oblaki razkadijo.
Pot smo začeli na planini Luže in prečkali državno mejo. Pot nas je vodila mimo forštnerce , cerkve vseh ver, mimo pastirske bajte do kmetije Ripel. Od tu pa na desno, kjer se zložna pot prične strmeje vzpenjati, najprej po kolovozu, nato pa po planinski poti. Razgledi so bili fantastični, proti jugu Kamniško Savinjskim Alpam, na sever pa Pliberško polje. Občudovali smo travniško cvetje ob poti in kaj hitro prišli na Topico (1649m). Po krajšem okrepčilnem počitku smo se spustili na sedlo. Ob poti je kar nekaj planšarskih bajt, danes preurejenih v vikende. Nemo nas je opazoval tudi gams, nič kaj plašen. Proti Ojstri je pot hitro minila. Pr i Križu smo naredili fotografijo in ker so nas iz Raduhe gledali dežni oblaki, smo kar hitro sestopili proti Kumru. Pričakalo nas je odlično kosilo s prijazno postrežbo. Spet en lep dan v hribih, kjer še nismo bili. 10 planincev nas je raziskovalo mejna pobočja in uživalo v neznanem. Andreja Senica
Prijete in koristen pohod po hribih naše občine. 29 pohodnikov je ob prijetni družbi uživalo ob prečudovitih razgledih
WWD 24 je za nami. Več kot 400 pohodnikov iz Slovenije, Hrvaške in Avstrije je v prečudovitem, za februar pretoplem vremenu prepešačilo okoli 14 km dolgo pot v avstrijskem delu UNESCO biosfernega rezervata Mura-Drava-Donava. Druženje je bilo izjemno, izjemno je bilo videti in čutiti moč narave v neurju leta 2023, ko je murske loge prečkal orkanski veter, porušil stoletne hraste, jesene in druge vrste dreves, ki rastejo v loki. Narava ima zagotovo svoj načrt kako bo zacelila rane, le dopustiti ji bo treba. Naslednji pohod WWD25 bo 2.2.2025 na Hrvaškem. Pohodnikov PD Bricnik je bilo devet.
Naša udeležba 12 pohodnikov. Vodnica Andreja
Devet pohodnikov se je podalo na pohod iz Bistriškega jarka. Pot je bila dobra, brez snega, le na vrhu nas je pričakala zimska idila z balo,
pa ne seneno, ampak snežno! Vodnik Igor
Tradicionalni novoletni pohod so letos popestrili otroci planinskega krožka. Prav lepo jih je bilo gledati, kako so hiteli proti vrhu Bricnika. Iz meglene Mute smo hiteli soncu naproti. Na poti je bilo nekaj snega, ki ga je prinesel Silvester, zato je bila pot na nekaterih delih rahlo poledenela. Na vrhu Bricnika še obvezna fotografija in vpis v vpisno knjigo. Našteli smo kar 10 otrok in 36 odraslih. Obetaven začetek leta, z upanjem, da bodo tudi drugi izleti tako dobro obiskani.
Srečno 2024 in varen korak! Predsednica Andreja
11. december je mednarodni dan gora. Planinci PD Bricnik Muta smo ga na priporočilo PZS obeležili z akcijo »Brati gore«. Izbrali smo potopisno predavanje »Potepanje po Kreti«. V slikah in besedi so bili predstavljeni planinski vzponi, sprehodi po kanjonih do prečudovitih plaž. Prikazana je bila slikovita, divja in raznolika narava z visokimi gorami in dolgimi kanjoni z najdaljšo evropsko sotesko Samarija. To vse je letos v mesecu oktobru videlo in doživelo 22 naših članov.
Prisluhnili smo tudi citatom pisateljice Janje Vidmar, ki je vse to lepo opisala v knjigi »Koraki v dvoje«.
Voditeljico Silvo, predavateljici Andrejo in Anko je ob koncu 60 člansko občinstvo nagradilo z velikim aplavzom.
Prvo nedeljo v decembru smo se podali na zasnežen Žusem. Pot smo pričeli pri turistični kmetiji Žurej, kjer nas je Sonja za svoj praznik pogostila, gospodar pa nam je predstavil kraj in njegovo zgodovino.
Po označeni planinski poti smo se pričeli vzpenjati po gozdu, nato nadaljevali po asfaltu mimo kamnoloma in grajskih ruševin. Grad se prvič omenja leta 1203, ko so z njim upravljali vitezi žusemski. Kasneje so grad upravljali Celjski grofje. Leta 1695 pa je grad pogorel in danes so samo se ruševine gradu. Pot smo nadaljevali po Grajski učni poti do vasi Žusem, kjer sta dve cerkvi, ena je posvečena sv. Valentinu, druga sv. Jakobu. Le še nekaj korakov v hrib in pred nami se je v beli odeji pokazal najvišji leseni stolp v Sloveniji. Stolp na Žusmu ima ime po sv. Valentinu »Stolp ljubezni«. V manjši hišici smo si privoščili malico in zakuhančk, nato pa vzpon na 25.9 m visok stolp po 120-tih stopnicah, od koder je čudovit razgled na dolino in vse do Kamniško-Savinjskih Alp, Pohorja, Boča in Donačke gore. Vračali smo se po krožni poti do izhodišča. Med potjo smo se ustavili v lokalu ob Slivniškem jezeru. Po poti nas je vodil domačin Silvo, kateremu se v imenu vseh udeležencev zahvaljujem.
Preživeli smo čudovit dan v zimski idili, zasneženi pokrajini obsijani s sončnimi žarki in prijetni družbi devetnajstih pohodnikov.
Vodnica: Vlasta Senica
V teh letih je vsaj enkrat sodelovalo 306 pohodnikov. Najvztrajnejši pa je bil Ernest z 210 pohodi. Preko 100 pohodov pa ima kar 10 članov društva.
Jubilejni pohod smo obeležili s krajšim kulturnim programom. Silva je prebrala nekaj pisnih del od pisateljice Malčke, ki je bila pobudnica in glavna organizatorka teh pohodov .
Najvztrajnejši udeleženci nočnih pohodov in kmetija Primož za gostoljubje, so prejeli skromna priložnostna darila.
Udeležba dvajset pohodnikov. Vodnik Ervin
Tokratni izlet v neznano je zelo dobro pripravila vodnica Andreja. Po nekaj vprašanjih med vožnjo je tokratni cilj izleta uganila soplaninka Mojca, ki je dobila za nagrado 2 brezplačni vstopnici ta Teniški ples-Martinovanje. In kam nas je vodila pot tokrat? Cilj je bila Rogaška Slatina in bližnji grič Janina (362 m). Pred tem smo si pod vodstvom domačega vodnika ogledali znamenitosti Rogaške Slatine, ki ima bogato tradicijo v turizmu, mineralni vodi in steklarstvu. Grič Janina je priljubljena pohodna točka domačinov in turistov z nezahtevnim pristopom in je hkrati najnižje ležeče smučišče v Sloveniji (če ima seveda sneg). Na vrhu hriba smo se povzpeli na stolp, od koder je ob lepem vremenu lep razgled vse do Kumrovca na Hrvaškem. Po prijetnem sprehodu po jesenskem gozdu smo izlet zaključili s kosilom na bližnji izletniški kmetiji Marjanca. Med vožnjo proti domu smo udeleženci dobili informacije z vabilom za naslednje pohode in aktivnosti.
188. NOČNI POHOD 07.11.2014
Omenjeni nočni pohod je minil v znamenju slabega vremena, ko je vsej Sloveniji pretila nevarnost poplav. Kljub sicer rahlemu dežju se nas je trojica odločila, da se pod dežniki podamo na pot. Pa ni bilo tako zelo mokro, kot smo prvotno predvidevali.
Ob vrnitvi z Bricnika, ob obveznem postanku pri Glavarju smo mimogrede in bežno pregledali knjigo vpisov, datirano s pričetkom leta 1954 in v njej našli marsikaj zanimivega. Splačalo bi se jo detajlno pregledati, saj bi se iz vsebine dala napisati kakšna dobra zgodba. Fotografski utrinki na FB profilu https://www.facebook.com/planinskodrustvo.muta in v FOTOGALERIJI http://www.pdbricnik-muta.si/index.php/galerija. Zapisal: Ernest Preglav
SVINŠKA PLANINA (Saualpe-2079 m)-Avstrija
Izleta na Svinško planino, ki je bil planiran za 21. 9. se je udeležilo 13 planincev našega društva. Udeležba bi lahko bila boljša, pa je marsikoga zmotilo nočno grmenje z nekaj dežja, ki pa je poskrbelo za kristalno čisto jutro in tudi večino dneva. Takšno vreme smo imeli tudi na gori, na vrh katere smo se povzpeli mimo Offner Hütte, Ladinger Hütte, daljši postanek pa smo imeli na Wolfsberški koči, katere okolica se je kopala v zgodnjejesenskih barvah.
Pohod sta vodila in ga tudi uspešno pripeljala do konca Vlasta Senica in Igor Košir. FOTOGALERIJA http://www.pdbricnik-muta.si/index.php/galerija
POHOD NA ROMBON (2.208 m)-07.09.2014
16 planincev PD Bricnik Muta se je udeležilo dokaj zahtevnega pohoda na Veliki Rombon. Na pot smo se podali v Italiji (Sella Nevea), z gondolo smo se najprej »dvignili« na nadmorsko višino 1800 m in nadaljevali po še zasneženi smučarski strmini na sedlo Prevale, kjer je tudi križišče poti za Prestreljenik in Kanin. Naša skupina je nadaljevala dolgo pot proti Čuklji in Rombonu. Na tej spolzki in dokaj nevarni poti je enemu članu zdrsnilo tako, da je prišlo do rahlega zvina in poti ni mogel nadaljevati. Prvič v zgodovini društva in organiziranih pohodov PD Bricnik smo imeli reševalno akcijo s helikopterjem, ki pa so jo naši vodniki vzorno opravili. Na licu mesta smo oskrbeli poškodbo, poklicali reševalni helikopter in poškodovani član se nam je zvečer ob končanem pohodu zopet pridružil z »novim čevljem«, ki ga je dobil v jeseniški bolnišnici. Sicer je pot potekala po zanimivi trasi fronte iz 1. svetovne vojne, povsod so še vidni ostanki orožja, utrdb in strelskih jarkov. Posebej zanimiva je kontrolna točka 1313 /dreizehn-dreizehn 1313 m/ od koder je »kontrolni« razgled čez celo bovško dolino in tuneli, ki so omogočali transport orožja in opreme. V večernih urah smo po dobrih 9. urah hoje prispeli do muzeja v vasici Kluže na slovenski strani planine Rombon. Kljub nezgodi na poti, čestitke vodnikom za uspel pohod. Fotografije s pohoda so objavljene v GALERIJI http://www.pdbricnik-muta.si/index.php/galerija, kratka informacija s fotografijami o opravljeni poti je tudi na FB profilu PD Bricnik Muta (Sports-Tracker.com) in https://www.facebook.com/planinskodrustvo.muta
186. NOČNI POHOD OB POLNI LUNI (Pernice)-05.09.2014
Nočnega pohoda se je udeležilo 17 planincev PD Bricnik Muta. Pot nas je tokrat vodila po dobro markirani, a strmi kozjaški poti s startom v Bistriškem jarku pri ekološki kapelici. Med potjo so prišli na račun tudi gobarji, saj je letos zaradi oblice dežja resnično dobra sezona. Fotografije v GALERIJI http://www.pdbricnik-muta.si/index.php/galerija
185. Nočni pohod-Bricnikov vrh 9.8.2014
Pogled z balkona hiše proti Bricniku ni obetal nič kaj dobrega za predvideni nočni pohod ob 18. uri. Kljub temu sem se pripravil in ob 18. uri smo se na parkirišču pred občino Muta pojavili: predsednica Vlasta, Milan, Jože in moja malenkost. Na Spodnji Muti so se nam pridružili še Dobniki, oba Eršteja ter dva Dravograjčana in na pot proti Bricniku se nas je podalo 10, kar je za takšno neobetavno vreme prav lepa številka. Pot navzgor je minila brez dežja, le proti vrhu Bricnika je na nas padlo nekaj kapljic. Ob vrnitvi smo po obveznem postanku pri Glavarju zaradi mokrega terena ubrali pot po cesti in na Muto prišli popolnoma suhi, kar si ob začetku pohoda še misliti nismo upali. Še polna luna se nam je za nekaj trenutkov prikazala. Kaj naj rečem za zaključek: vztrajati je treba! Za FB https://www.facebook.com/planinskodrustvo.muta pripravil E. Preglav-GALERIJA (Jože K.)
184. NOČNI POHOD NA SV. JERNEJ-12.07.2014
Hvala vsem, ki urejate poti, da so naši koraki še bolj varni. GALERIJA http://www.pdbricnik-muta.si/index.php/galerija
Za nami je naš prvi letošnji izlet na dvatisočaka izven Koroške, če izvzamemo vzpon na Pico del Teide (3718 m) na otoku Tenerife. Vzpon je kljub ne ravno direktni in najbližji vožnji do izhodišča na Pokljuki po planinski liniji zelo dobro uspel, saj smo na vrh prišli prav vsi udeleženci izleta, ki smo se za to odločili. Le pogled na Triglav nam je zastirala megla, prikazal se je le za kakšen trenutek. Z vremenom smo imeli veliko srečo, saj so oblaki zakrivali sonce ravno v času, ko smo se z južne strani vzpenjali proti vrhu. V nasprotnem bi bilo peklensko vroče. Snega, razen nekaj zaplat na vrhu ni bilo več, je pa na območju Triglava še prava zima, vzpon nanj je brez ustrezne opreme nevarno početje.
Za FACEBOOK profil pripravil E. Preglav https://www.facebook.com/planinskodrustvo.muta; fotografije v GALERIJI: J. Kefer
SLOVENSKA PLANINSKA POT-POHORJE 1. DEL
Po letnem programu pohodov je bil na sporedu pohod po slovenski planinski poti, bolj znani kot slovenska planinska transverzala, ki poteka od Maribora do Ankarana. Ta pot zajema obisk 75 planinskih postojank in vrhov v obveznem delu in 36 točk v razširjeni slovenski planinski poti. Mnogo planincev si želi opraviti to dokaj zahtevno pot vsaj enkrat in zbrati vse predpisane žige. Tokrat je PD Bricnik Muta pod vodstvom vodnikov Andreje Izak in Ervina Skutnik organiziralo pohod za interesente dvodnevni pohod po začetnem delu čez Pohorje. Prvi del je potekal od Mariborske koče preko Ruške koče, slapa Šumik in Klopnega vrha do koče na Pesku (dolžina poti 25 km, čas čiste hoje 6,5 ur), udeležilo se ga je 8 planincev. Drugi dan sta se nam pridružila še dva planinca. V zgodnjih jutranjih urah smo krenili do Lovrenških jezer in do Ribniške koče ter nadaljevali do Grmovškovega doma na Kopah, kjer smo ta del pohoda tudi zaključili in osvojili 6 predpisanih žigov (16,6 km, čas čiste hoje 5 ur). Kljub slabši vremenski napovedi nas je med pohodom spremljalo lepo vreme, iz neba se je prvi dan vlilo šele pozno popoldne, ko smo že uživali na suhem v planinski postojanki. Pripravil J. Kefer Slike, glej GALERIJA
183. NOČNI POHOD-Pernice-petek, 13. junij 2014
Tokrat je bil nočni pohod prav na dan polne lune, udeležilo se ga je 7 planincev-Alojz 2 x, Ernest, Srečko, Igor in Jože 2 x. Pohod je odlično vodil vodnik Alojz Eršte, ki je med pohodom "odkril" posebno vrsto cvetlice, ki raste na Pernicah in jo poimenoval "Frčafela mutata". V dolini so bili vremenski izgledi zelo slabi, na planini pa nas je pričakalo čudovito sončno vreme. Zaradi bližajoče se nevihte in zaradi nogometa smo pohiteli tako, da se je nočni pohod končal še pri dnevni svetlobi. Fotografije v GALERIJI http://www.pdbricnik-muta.si/index.php/galerija
Bricnikovi škratje na vrhu Bricnika
V četrtek, 22.5.2014 so se ob lepem vremenu podali mladi planinci iz vrtca Muta- "BRICNIKOVI ŠKRATJE" na vrh Bricnika (1017 m). Sedem mladih planincev ob spremljavi desetih odraslih so prvič osvojili vrh Bricnika, pa tudi nekaj staršev je prvič bilo na njem. Ogledali so si tudi Glavarjevo smreko velikanko, ki ima obseg preko 4 m in višino nad 50 m. Pripravila: mentorica Maja GALERIJA http://www.pdbricnik-muta.si/index.php/galerija
18.05.2014-POHOD NA SV. URBAN (1327 m) S PLANINCI IZ LEIBNITZ-a-LIPNICE
Za nami je še en uspel skupni pohod s planinskimi prijatelji od OEAV Leibnitz-Lipnica iz sosednje Avstrije. Tokrat je pohod potekal v organizaciji PD Bricnik Muta pod vodstvom vodnikov Andreje Izak in Aljoza Eršte. Pot nas je vodila od Pernic do cerkve Sv. Urbana, kjer nam je soplaninec Kristl Valtl pripravil kratko dvojezično zgodovino te lepe cerkvice na meji med Avstrijo in Slovenijo. Ogledali smo si tudi znameniti Arlov bor, pot pa smo ob prijetnem klepetu zaključili pri Domu krajanov na Pernicah. Pohoda se je udeležilo 36 planincev iz Lipnice in 21 domačih pohodnikov. Veselimo se že naslednjega skupnega izleta na Buchkogel v Avstriji, ki bo na spredu 26. Junija 2014. Fotografski utrinki v GALERIJI in na FACEBOOK profilu https://www.facebook.com/planinskodrustvo.muta
17.05.2014-OD DOMA NA URŠLJO GORO
Na sporedu je bil že 5. tradicionalni pohod »Od doma na Uršljo goro«. Zaradi slabega vremena je bila udeležba tokrat nekoliko slabša, pa tudi spremljevalna ekipa je bila simbolična. Šest članov PD Bricnik Muta je v deževnem vremenu premagalo to naporno pot v dobrih sedmih urah. Pot je potekala od trbonjskega mosta preko Cviterškega sedla proti Poštarskemu domu in po tako imenovani »grofovski poti« proti vrhu Uršlje gore, kjer so vladale prave zimske razmere. Popolno presenečenje pa so pripravili planinski prijatelji iz Ribnice in Ožbalta, pet članov je krenilo na pot že ob eni uri zjutraj. Ubrali so smer po delu slovenske planinske poti na Pohorju in preko Koče Planinc, Kremžarjevega vrha, Slovenj Gradca in Poštarskega doma dosegli cilj na Uršlji gori ob 13. uri, torej je pot trajala kar 12 ur. Ob prihodu na vrh so se preoblekli v majice z napisom OD DOMA NA URŠLJO GORO 2014, ki so jih pripravili posebej za ta namen. Ob prihodu na cilj se je porodila tudi ideja, da bi na prihodnji pohod povabili tudi druga okoliška društva, ki bi prav tako opravila pohod od njihovega doma na Uršljo goro. Nekaj fotografskih utrinkov objavljamo v GALERIJI in FACEBOOK profilu PD Bricnikhttps://www.facebook.com/planinskodrustvo.muta
Tokrat je bil nočni pohod prav na dan polne lune, udeležilo se ga je 7 planincev-Alojz 2 x, Ernest, Srečko, Igor in Jože 2 x. Pohod je odlično vodil vodnik Alojz Eršte, ki je med pohodom "odkril" posebno vrsto cvetlice, ki raste na Pernicah in jo poimenoval "Frčafela mutata". V dolini so bili vremenski izgledi zelo slabi, na planini pa nas je pričakalo čudovito sončno vreme. Zaradi bližajoče se nevihte in zaradi nogometa smo pohiteli tako, da se je nočni pohod končal še pri dnevni svetlobi. Fotografije v GALERIJI http://www.pdbricnik-muta.si/index.php/galerija
TENERIFE 2014-PICO DEL TEIDE (3.718 m)
Poln avtobus planincev PD Bricnik Muta, med njimi tudi precej najmlajših, se je udeležilo zanimivega izleta na geometrično središče Slovenije, skrajšano GEOSS. Geoss je težišče naše države, saj se središče nepravilnemu liku, kot je obris mej naše države, ne da določiti.V nekaj več kot 3 urah smo prehodili preko 8 km dolgo krožno pot GEOSS od Slivne preko vasice Vače in si ogledali znamenitosti in obeležja ob poti. Prijazen domačin nam je podrobno razložil pomen zgodovinske situle iz Vač, ki jo je našel domačin Janez Grilc v bližnjem gozdu in jo lahko najdemo med drugim na naših osebnih izkaznicah in potnih listih kot simbol slovenstva. Pohod smo zaključili na izhodišču v Spodnji Slivni, kjer smo se okrepčali po ne preveč naporni poti. Več podatkov o GEOSS-u lahko najdete na povezavi http://www.drustvo-geoss.si, nekaj fotografskih utrinkov pa v GALERIJI http://www.pdbricnik-muta.si/index.php/galerija in FB profilu https://www.facebook.com/planinskodrustvo.muta
181. NOČNI POHOD 12.04.2014
Tokratnega, 181. nočnega pohoda na Sv. Jernej se je udeležilo 35 naših članov. Za spremembo smo tokrat ubrali pot skozi Avstrijo, mimo opuščene kmetije Prapertnik in Ribičeve kajše, ki je preurejena v vikend. Ta pot je je zložnejša, a nekoliko daljša. Sneg je končno izginil, tudi posledice februarskega žleda so sanirane. Na Jerneju nas je zelo hitro in solidno postregla Katja, bodoča gostinka. Dobro razpoloženi smo se po naši markirani poti vračali do avtomobilov pri karavli v Bistriškem jarku. Na začetku nam je nekoliko ponagajal dež, ki pa je kmalu ponehal. Pozna se, da je dan precej daljši, čelne svetilke smo potrebovali šele na zadnjem delu poti. Fotografije objavljena na FB profilu PD Bricnik https://www.facebook.com/planinskodrustvo.muta. Pripravil: E. Preglav
PO DRAVOGRAJSKI POTI
Danes, 30. 3. smo v zelo prijetnem, sončnem in toplem vremenu prehodili še zadnji del poti po naši bližnji okolici.
S pohodom, katerega se je udeležilo kar 51 naših članov, smo pričeli na Viču pri Dravogradu ter mimo kmetij Becl in Žganec nadaljevali po planinski poti v smeri vrha Košenjaka. Mimo Treh križev, od koder je bil lep pogled na sosednje Pohorje, Uršljo goro in Peco, smo nadaljevali do kmetij Kraker in Očko ter se ustavili pri cerkvi na Ojstrici. Pri kmetiji Mori v tej prijetni vasici smo imeli čas za počitek in že kar potrebno malico in pijačo.
Nadaljevali smo mimo kmetij Juvan, Škrulej in prišli do cerkve Sv. Duha, ki smo si jo ogledali tudi od znotraj, saj je znana po največji poslikavi lesenega stropa na slovenskem. Izvedeli smo tudi nekaj podrobnosti o zgodovini cerkve, njene gradnje ter o krajanih Sv. Duha in okolice.
Po prehojenih približno 15 kilometrih ali petih urah smo pot končali pri cerkvi Sv. Boštjana. V gostilni Kašman smo dali vase nekaj toplega in tudi mokrega, zaključili pa z nastopom lani na izletu v neznano ustanovljenega in sedaj že znanega ansambla Be-e-e-no & Co. Izlet sta skrbno pripravila in vodila vodnika Jože & Jože. Hvala obema za trud! Pripravil: E. Preglav;
180. NOČNI POHOD NA PERNICE, 15.03.2014
Tokratnega, okroglo 180. pohoda na Pernice se je udeležilo skoraj rekordno število pohodnikov, 30 se nas je nabralo na parkirišču pod Kučerjem. Vzpon je potekal v lepem vremenu, v zraku je čutiti pomlad. Snega skoraj ni več, le tu in tam kakšna krpica. Na trenutke se je pokazala tudi polna luna in dala vedeti, da je to res pravi nočni pohod. Fotografije objavljamo v GALERIJI http://www.pdbricnik-muta.si/index.php/galerija in na FB profilu PD Bricnik Muta https://www.facebook.com/planinskodrustvo.muta Pripravila: E. Preglav in J. Kefer
02.03.2014-36. TRADICIONALNI ZIMSKI POHOD NA »ARIHOVO PEČ« V AVSTRIJI
Skupaj s planinci PD Slovenj Gradec smo se udeležili tradicionalnega zimskega pohoda na Arihovo peč v spomin na borbo med partizani in fašističnimi silami, ki je bila 9. Februarja 1945. V tem neenakem boju je izgubilo življenje 8 partizanov. V naši skupini je bila tudi četa Združenja vojaških gornikov Slovenije iz naših krajev. Ta množični pohod organizirajo vsako leto slovenske organizacije v Avstriji, tokrat je bil že 36. po vrsti. Za opravljen pohod prejme vsak udeleženec kontrolni karton, spominsko značko, diplomo in malico. Med potjo pa je poskrbljeno tudi za »prvo pomoč«. Zgledno organiziran pohod je kljub težkim zimskim razmeram odlično uspel. Fotografije kot vedno objavljamo v GALERIJI n FB profilu PD Bricnik Muta https://www.facebook.com/planinskodrustvo.muta!
179. NOČNI POHOD-BRICNIKOV VRH, 1017 m, 14.2.2014
Planinsko društvo »Bricnik« Muta vas vabi na 179. NOČNI POHOD, tokrat na Bricnik. Odhod ob 16.00 uri izpred Občine Muta. Pohod vodi Vlasta Senica, obvezna oprema DEREZE in ČELNA SVETILKA , Skupni čas hoje 4-5 ur.
KULTURNI DNEVI NA URŠLJI GORI, 11.01.2014
Udeležba planincev PD Bricnik Muta je presegla pričakovanja-na goro se je podalo preko 40 članov. Pohoda so se udeležili zopet planinci iz Lipnice-Leibnitza, ki zelo radi prihajajo v naše gore. Istočasno je potekalo tekmovanje v hitri hoji na Uršljo goro. V prepolni koči je odlično prepeval moški pevski zbor VRES. V lepem vremenu pa je Uršljo goro obiskala množica planincev iz vseh vetrov. Nekaj fotografij je v GALERIJI in tudi na FB profilu PD Bricnik, vzdušje pa se vidi tudi v kratkem video posnetku na FB https://www.facebook.com/planinskodrustvo.muta
POHOD MLADIH PLANINCEV OSNOVNE ŠOLE MUTA K CERKVI SV. PETRA NA RIBIČJU, 10.1.2014.
Planiran Miklavžev pohod je odpadel zaradi slabega vremena. Glede na vremensko napoved sva se z mentorico planinske skupine na Osnovni šoli Muta odločili, da v petek, 10. januarja 2014 organizirava pohod k cerkvi sv. Petra na Ribičju. Pred osnovno šolo se je zbralo 21 otrok in 9 spremljevalcev. Pot nas je vodila mimo drevesnice Omorika, Srednje šole Muta, Hyposa do cerkve sv. Petra. Ključar nam je odprl cerkev tako, da smo si jo lahko ogledali. Vhod v 700 let staro cerkev je skozi kamnit polkrožni portal s posnetimi robovi, strop je lesen in raven, oprema je gotska in zgodnje baročna, v glavnem oltarju stoji kip sv. Petra iz leta 1505. Po ogledu smo si na dvorišču kmetije privoščili daljši počitek za malico. Na povratku nazaj smo si pri Srednji šoli Muta ogledali hotel žuželk in mokriščni vrt. Preživeli smo čudovit zimski popoldan s spoznavanjem bližnje okolice. Fotografije v GALERIJI
19. TRADICIONALNI ZIMSKI POHOD NA BRICNIK-04.01.2014
Tokratnega pohoda se je udeležilo zelo veliko število planincev, saj je kolona štela kar 57 pohodnikov, med njimi so bili tudi najmlajši ljubitelji planin. Zaradi slabe zime med pohodom sicer ni bilo pravega zimskega vzdušja, vendar smo na vrhu Bricnika naleteli vsaj na vzorec snega, ki je še vedno bele barve. Med potjo so pohodniki modrovali, da bo pošiljka prispela kasneje, saj zima nikoli ne »šenka«. Pridružili so se nam tudi planinci iz prijateljskega društva iz avstrijske Lipnice-Leibnitza in dva pohodnika iz Maribora. Med potjo so nas pričakali domačini ter nam ponudili »tekočo prvo pomoč«, prilegla se je tudi malica pri Glavarju, na koncu pohoda na Sp. Muti pa sta se zopet izkazala Dragica in Alojz. Na svidenje na jubilejnem, dvajsetem pohodu, ki bo na sporedu 03.01.2015. Fotografije v GALERIJI in na Facebook profilu https://www.facebook.com/planinskodrustvo.muta
Pohod po krožni poti M na Štefanovo-26.12.2013
Tradicionalni Štefanov pohod kljub zelo slabemu vremenu ni odpadel. Pod vodstvom vodnika Lojzeta so pohod začeli trije najvztrajnejši planinci na izhodni točki pri vodnem stolpu na Zg. Muti. Med potjo se jim je pridružilo še nekaj pohodnikov, število je naraslo na sedem. Med dokaj naporno celodnevno hojo se je prilegel topel čaj na prvi postaji na Pernicah, odličen pa je bil Marjanin golaž pri Primožu na Sv. Jerneju, kjer je vsaj začasno tudi nehalo padati iz neba. V rekordnem času smo dosegli vrh Bricnika in uspešno končali našo krožno pot na Zg. Muti. Ob zelo slabih vremenskih pogojih smo v poznih popoldanskih urah zaključili celotno pot »M«, ki je dolga več kot 28 km in predstavlja več kot 3000 višinskih metrov, saj je potrebno premagati tri naše bližnje vrhove, ki so vsi višji od 1000 m. Nekaj utrinkov objavljamo na FB profilu https://www.facebook.com/planinskodrustvo.muta in v GALERIJI
176. NOČNI POHOD NA BRICNIKOV VRH-16.11.2013
Včerajšnji pohod ob polni luni je bil že 176. po vrsti. Udeležba odlična: 24 planink in planicev, tudi najmlajših. Po naporni hoji se je posebej prilegel postanek pri Glavarju. Po začetni megli se je nebo zjasnilo in prikazala se je polna luna v vsej svoji lepoti. Pohod je vodil vodnik Ernest. Nekaj "meglenih" posnetkov objavljamo v GALERIJI
IZLET V NEZNANO-10.11.2013
Izlet je mimo, sedaj je znano - ogledali smo si vesoljski center KSEVT- Kulturno središče evropskih vesoljskih tehnologij v Vitanju, ki se ukvarja s kulturalizacijo vesolja ter je osrednji kulturni prostor v Vitanju, od koder izvira družina pionirja vesoljskih tehnologij Hermana Potočnika Noordunga, katerega večina od udeležencev kljub bližini še ni videla. Po ogledu smo se deloma peš podali (tokrat zaradi razmočenega terena) po asfaltni cesti do Beškovnikove domačije pod cerkvijo Sv. Vida, si ogledali domačijo s kaščo in preužitkarsko kočo, poskusili domač jabolčnik. Sledil je odhod do kmečkega turizma Čebelica, kjer smo ob izdatnem kosilu ter ob zvokih priložnostnega ansambla ostali do večera. Kljub zelo slabi vremenski napovedi smo ves čas pohoda imeli lepo vreme z dobrimi razgledi po južni - sončni strani Pohorja. Sreča je na strani pogumnih in vztrajnih! Število udeležencev: avtobus in kombi ter 1 osebni avto, skupno 65 planincev! Izlet je zelo dobro organiziral in vodil Valtl Peter, naš Pec. Hvala njemu in vsem, ki so pri organizaciji izleta še sodelovali, hvala "ansamblu", ki je ves čas pohoda skrbel za dobro razpoloženje. Nekaj utrinkov objavljamo v GALERIJI in na FACEBOOK profilu PD Bricnik Muta https://www.facebook.com/planinskodrustvo.muta.
174. NOČNI POHOD OB POLNI LUNI NA PERNICE (1059 m)-21.09.2013
Ob lepem zgodnjem jesenskem vremenu nas je trinajst planincev PD Bricnik Muta, dva pohodnika iz Dravograda ter psička Roza opravilo 174. nočni pohod na Pernice. Po kratkem okrepčilu in počitku v Domu krajanov, smo se ob soju rumeno oranžne lune, zvezdnatega neba in ob svetlobi čelnih svetilk brez težav v rekordnem času vrnili v dolino. Fotografije objavljamo v GALERIJI http://www.pdbricnik-muta.si/index.php/galerija in na Facebook profilu PD Bricnik Muta https://www.facebook.com/planinskodrustvo.muta
POHOD NA VELIKI KANIN-08.09.2013
Zanimivega pohoda na Veliki Kanin se je udeležilo 17 planink in planincev. Oglejte si fotografije v GALERIJI-http://www.pdbricnik-muta.si/index.php/galerija in na FB profilu https://www.facebook.com/planinskodrustvo.muta. Pohod sta vodila Jože Hiter in Igor Košir.
173. NOČNI POHOD-Bricnik (1017 m)-24.08.2013
173.nočnega pohoda na Bricnik se je v pričakovanju slabega vremena udeležilo 17 pohodnikov. Kljub temu smo suhi prišli na vrh in potem do naše stalne postojanke Glavar. Dežne kaplje so nas presenetile v zadnjem delu poti. Nekaj utrinkov obljavljamo v GALERIJI in na FB profilu https://www.facebook.com/planinskodrustvo.muta
WIESBACHHORN AVSTRIJA (3.564 M)
TATRE 2013
Planinci PD Bricnik Muta so se vrnili s planinskega potepanja po po Visokih Tatrah na Slovaškem. Pod vodstvom vodnikov Ivana in Jožeta je 37 udeležencev v popolnosti izpolnilo zastavljen program pohodov po teh čudovitih planinah na meji med Slovaško in Poljsko. Opravili smo pohod na Skalnati Pleso (1750 m) in do znamenitega slapa nad Rainerjevo Chato, prehodili smo Studeno dolino in Hriebenok. Povzpeli smo se tudi na Rysy (2.499 m), najvišji vrh Poljske. Obiskali smo športni center Zakopane na Poljskem in Štrbske Pleso na Slovaškem. Zanimivo in odlično organizirano planinsko potovanje je kar prehitro minilo. Nekaj fotografij, ki so jih posneli člani odprave pa je objavljen v GALERIJI http://www.pdbricnik-muta.si/index.php/galerija . Fotografije lahko najdete tudi na https://www.facebook.com/planinskodrustvo.muta
Podrobnejsi opis planinarjenja je v priponki TATRE 2013
Pohod na Vrtačo (2181 m), nedelja, 30.06.2013
Vrtača je 2181 m visok vrh, ki se nahaja vzhodno od Stola. Z vrha, na katerem stoji velik klin se nam odpre lep razgled na del Julijskih Alp, Karavanke, Visoke in Nizke Ture, Kamniško Savinjske Alpe in del Gorenjske. Letošnjega prvega pohoda v visokogorje se je udeležila kar velika skupina pohodnikov. Iz izhodišča na prevalu Ljubelj je proti Vrtači krenilo 22 planincev, na Zelenici pa nas je pričakalo še 11 planincev iz Gortine, ki so prejšnji dan osvojili najvišji vrh Karavank Stol (2236 m). V prijetnem pohodnem vremenu so planinci dosegli vrh Vrtače v treh urah in uspešno premagali to, ne tako enostavno pot, nakar so se srečno vrnili do Doma na Zelenici (1563 m). Manjša skupina pa je ubrala pot preko Koče pri izviru Završnice. Skupni čas hoje je bil 8 ur, opravili pa smo preko 1100 višinskih metrov vzpona. Pohod sta vodila Ervin in Ernest, pomagal jima je Marijan iz PD Ribnica. Nekaj fotografij je objavljenih na Facebook portalu PD Bricnik Muta https://www.facebook.com/planinskodrustvo.muta GALERIJA FOTOGRAFIJ
22.06.2013-Pohod na Bricnik ob prazniku Občine Muta
V soboto, dne 22. junija je bil tradicionalen pohod na Bricnik za vse ljubitelje pohodništva. Udeležilo se ga nas je 15 pohodnikov. Kljub temu, da je bil dan zelo vroč, smo pohodniki pot premagali brez problemov. Gospa Ledinek ml. ( pod Pohtenkom) nas je pričakala z dobrim šnopsekom in vodo, kmetija Žavcer in gospa Marjana pa sta nam v globoki senci častili mošt in primoški biser- vodo iz naravne pipe. Pot smo končali v Mitnici, kjer nas je počastila Občina Muta z dobrimi Pihlerjevimi klobasami in dobrim Suškovim moštom. Pohod je ob druženju in dobri volji hitro minil, veselimo se že naslednjih izletov in povabimo še ostale planince, da se nam pridružijo. GALERIJA objavljeno tudi na Facebook portalu https://www.facebook.com/planinskodrustvo.muta
171. NOČNI POHOD-PERNICE-21.06.2013
21 planincev se je podalo na Pernice, kjer je bila temperatura mnogo bolj prijetna kot pa vročina in sopara v dolini. Na poti iz Bistriškega jarka proti Pernicam smo iskali edinstven cvet poimenovan »orlica«, ki raste samo v teh krajih. Med potjo smo si ogledali zbirko starega orodja in naprav na kmetiji Nehnik, ki jo vzorno urejuje gospodar g. Mori. Za vsako orodje je planincem pojasnil namen uporabe in tudi ime. Priznati je treba, da marsikdo ni vedel, kaj vse so uporabljali perniški kmetje v preteklosti pri kmečkih opravilih. Brez dvoma, da gre za pravo etnološko zbirko, ki ima brez dvoma neprecenljivo vrednost in se je ne bi sramoval noben muzej. V prijetnem vremenu smo nadaljevali pohod na Pernice, ob povratku pa se je na nebu že prikazala polna luna v vsej svoji lepoti. Tokratni pohod je tudi slučajno sovpadal z najdaljšim dnevom v letu, zato smo tokratni pohod opravili brez običajnih čelnih svetilk. Tekst in fotografije J. Kefer; GALERIJA objavljeno tudi na Facebook portalu https://www.facebook.com/planinskodrustvo.muta
Demmerkogel-661 m-Kitzeck; Izlet z OeAV Leibnic, 16.6.2013
Skupni pohod obeh društev je organiziralo PD Leibnitz-Lipnica, udeležilo se ga je 38 planincev iz obeh društev. Med potjo smo občudovali gričevnat svet štajerskih vinogradov, razgledni stolp na Demmerkoglu in največji klopotec na svetu. Ogledali smo si tudi največji rekreacijski park v Gamlitzu. /www.motorikpark.com/ GALERIJA FOTOGRAFIJ http://www.pdbricnik-muta.si/index.php/galerija
POHOD NA URŠLJO GORO
V nedeljo, dne 26. 05.2013 smo organizirali skupni pohod na Uršljo goro s prijateljskim planinskim društvom OEAV Leibnitz-Lipnica. Pod vodstvom vodnika Ernesta Preglava, ki se mu je pridružil še vodnik Jože Dobnik, se je v dokaj mokrem jutru podalo na pot skupno 21 planincev, od tega 12 pohodnikov iz Avstrije. V dobrem razpoloženju smo premagovali strm in spolzek teren, saj se je prejšnjo noč snežna meja spustila do približno 1200 m in je bila Uršlja gora kar zimsko bela. Na vrhu se je iz megle prikazalo sonce, uživali pa smo tudi v lepem vremenu. Po daljši pavzi smo se vračali po grebenski poti proti Naravskim ledinam, zaradi svežega snega pa je bila pot zelo spolzka, a se je nekaj zdrsov končalo k sreči brez poškodb. Objavljeno tudi na https://www.facebook.com/planinskodrustvo.muta; GALERIJA
170. NOČNI POHOD-Vrh Bricnika-1017 m
Nočnega pohoda se je udeležilo 6 najbolj vztrajnih planincev. Vreme je bilo res »katastrofalno« za ta letni čas, a smo udeleženci nočnih pohodov tega že kar navajeni. Nič nam ne more preprečiti te lepe tradicije. Pohod je vodil vodniik Peter Valtl! GALERIJA FOTOGRAFIJ http://www.pdbricnik-muta.si/index.php/galerija
OD DOMA NA URŠLJO GORO
Četrtega pohoda od doma na Uršljo se je udeležilo 17 planincev (med njimi 5 žensk). Do Poštarskega doma smo hodili v strnjeni koloni, do vrha pa potem samostojno po svojih željah oz. zmožnostih. Do 12. ure smo vsi osvojili vrh (skupno je bilo na vrhu Urške 47 planink in planincev). V lepem vremenu smo turo zaključili na Naravskih Ledinah. Fotografije s pohoda obvjavljamo v GALERIJI
"ALPINISTIČNA ODPRAVA" PAKLENICA 2013 PLANINSKIH DRUŠTEV RADLJE IN "BRICNIK" MUTA
Že nekaj časa se za prvomajske praznike odpravljamo člani planinskih društev Radlje in "Bricnik" Muta na potepanje po neznanih in prelepih kotičkih planinskega sveta (naše Primorje in srbski Kopaonik so že za nami). Dolgo pa je tlela v nas skrivna želja, da se odpravimo na nekaj res adrenalinskega, da bomo videli, česa smo malo starejši planinci, (tudi nekaj mladih je seveda vmes, da šopek ni tako suhoparen), sposobni. Pa je ideja padla na plodna tla (tako se menda reče) in smo se odločili, da poskusimo s pohodi po hrvaškem planinskem biseru – "Paklenici". Rečeno – storjeno. Rudi in Vlasta sta staknila glavi in se odločila, da bomo poskusili s polnim avtobusom osvojiti to planinsko Meko.
-V soboto 27. aprila 2013 se je tako začela odprava "Paklenica 2013". Kot vedno do sedaj je brezhibna organizacija poskrbela, da smo se v avtobusu znašli vsi nadebudneži in si še s krmežljavimi očmi zaželeli varno pot. Ker vsi vemo, da se človeku bolj mudi domov, kot na potovanje, so se vodniki na čelu z Rudijem odločili, da bomo ogled Plitvičkih jezer opravili kar prvi dan. Vreme je bilo za ogled tega bisera kot naročeno. Po nekajurni vožnji smo se od Ličke kuće spustili do pristanišča za jahte in z eno odpluli preko jezera Kozjak na našo safari potovanje. Kar lahko vidiš v Plitvicah, je vidno samo tam. Prekrasne kaskade, čudoviti slapovi, fantastični ribniki, to je ena sama poezija. Po nekajurnem potepanju smo se vsi polni raznoraznih, povečini čudovitih čustev, vkrcali na naš avtobus in se odpravili v našo "bazo" – hotel Bluesun Alan v Starigradu. Seveda je sledilo tisto najbolj dolgočasno dejanje, vkrcanje v sobe. Pa smo seveda to opravili z odliko.
- V nedeljo 28. aprila nas je zjutraj pozdravilo turobno nebo. Ker v takem niti najboljši ne lazijo po gladkih skalah, sta se Rudi in Vlasta odločila, da gremo na ogled otoka Paga in zanimivega zgodovinskega mesta Zadar. Pa smo imeli smolo, ogledali naj bi si sirarno v mestu Pag, pa je ob nedeljah zaprta (ali niso zelo turistično super naravnani?). Pa smo si vseeno ogledali vsaj birmo, po srečnem naključju so bila zunaj zeeelo dolgonoga dekleta in se razkazovala. Da si pa ne bi mislili, da smo na dopustu, nas je Vlasta takoj postavila na realna tla: "Tukaj smo za to, da se gibljemo, nič ne boste sedeli in pili Ožujskega piva!" Pa smo šli na najvišji vrh tega golega otoka Sv. Vid, ki ima za nas zanemarljivo višino 348 m, pa vendar ni tako nedolžen. Hodili smo po kamniti poti, ki ti mimogrede zvije gleženj, ob straneh rastejo zlobne bodičaste rastline, ki te ujamejo in vržejo po tleh, pa še kaj se bi našlo. Na koncu pa smo bili nagrajeni z nepozabnim pogledom na mnogoštevilne otoke in na večji del Narodnega parka Velebit.
Pa smo se šli še s strokovnim turističnim vodnikom Jožetom igrati turiste s kamerami v Zadar (Idassa, Jadera, Zara). Krasno mesto, z zgodovinsko bogato tradicijo. To je pristaniško mesto na severozahodni obali Ravnih kotarjev v severni Dalmaciji. Leži na polotoku ob stari magistralni cesti Reka - Split in je pomembno tranzitno pristanišče. V mestu so pomembne stavbe iz beneškega obdobja, stolnica iz 13. stoletja, rimski forum, mestna vrata, ostanki mestnega obzidja iz zgodnjega srednjega veka in še pa još. Po slavnem slovenskem pregovoru: "Bolje pozno, kot nikoli," smo zvečer opravili še krasno prireditev v čast dneva OF, ki nam ga je glasbeno in humoristično popestril naš večni mladenič Franček. Takšnega "kerlca" bi bila vesela vsaka družba, pri nas ga pa imamo kar pred nosom. Pozneje pa – kaj drugega kot še zadnje pivo in spat, da se pripravimo na podvig naslednjega dne.
- V ponedeljek, 29. aprila smo bili postavljeni pred dejstvo, da je vrag vzel šalo in da se bomo morali spoprijeti s prvo skrivnostjo Paklenice. Očarljiva lepota Nacionalnega parka Paklenica nam je pričarala vso bogastvo geomorfoloških fenomenov, raznolikostjo rastlinskega in živalskega sveta in nedotaknjeno naravo. Rudi je pripravil "nezahtevno" turo od vstopa v Paklenico do Ivančevega doma. Prav lep je bil pogled na Paklenički mlin, še lepši pa postanek navzgor in navzdol pri gozdni koči Lugarica (pivo v rosnih barvah). Hoja po gladkem kamenju in tropski vročini nam je bila v veliko zadovoljstvo, posebno, ko so naši vrli vodniki ugotovili, da smo pristali na koči Ramića dvori in da je le-ta zaprta. Hvala Bogu, da smo planinci iznajdljivi ljudje in smo imeli hrano in pijačo s seboj, tako da nobeden ni podlegel. Po poti navzgor in navzdol pa smo navdušeni opazovali množico plezalcev, za katere je obveljalo splošno mnenje, da so pravi "pajenki."
- Potem pa 30. aprila "jagoda na torti." Kdor še ni vedel, ja ta dan spoznal, da je najbolj znana točka v Paklenici Anića kuk (vrh, visok samo 712 m-šli smo pa skoraj od nule). Po kratki, že znani vstopni poti smo prišli do točke, kjer smo se še najbolj spomnili na naše splavarje: prečenje potoka, polnega vode. Hvala našim vodnikom, ki so se nesebično žrtvovali in nam prečenje potoka zelo olajšali. Nato pa: "digi dagi – po ritki nagi" in kačasto vzpenjanje po kamnih do sedla in ojoj, na vrh. Takšnega pečovja še pri nas ne vidiš. Še dobro, da obstajajo dobri ljudje in pomagajo svojim trpečim sohribolazcem, da pridejo na vrh. Samo zgoraj smo imeli pa tombolo. Tako lepega pogleda na otoke in morje pa nimamo vsak dan. Hvala Jožetu (GRS), da nam je ob vrnitvi nazaj naredil dve vrvni ograji, ki sta nam spust zelo olajšali. Nisem vernik, vendar sem skoraj molil, da se ne bi kdo poškodoval. Vendar se je tukaj zopet pokazala klena narava planincev z območja bivše občine Radlje, trpeli smo kot osli, muknil pa nobeden ni. Samo tisto pivo na koncu doline (rosno, kot vedno), je bilo pa zlata vredno. Hvala šefom in šoferju Milanu, da smo se tokrat vsaj zadnji konec poti peljali. Da pa ne bi zanemarili proletarskih načel in vrednot, smo zvečer opravili še "Nočni pohod z lučkami." Bilo je krasno. Pohod ob obali na vrhuncu, posebej pa smo zahvalni našim recitatorkam in pevki za fantastičen kulturni program.
- Naj živi 1. maj je geslo proletarcev (vedno manj vrednih). Šefi so odločili, da gremo na Veliko Rujno (900 m). V treh izmenah so nas natlačili na minibus in nas spravili na parkirališče. Potem pa se je ponovila znana zgodba: malo gor, malo dol, pa kup kamenja, strah pred kačami, degustacija špargljev, nabiranje žavblja in slikanje narcis. Pa se nismo dali, vsi smo se prikopali do cerkve, kjer smo imeli namesto maše "fešto." Planincem ne pride nič do živega, niti eden ni bil lačen in ne žejen. Najlepši del pohoda je bil za najslabšo skupino, ko nam je vodnik Igor poslal (zopet rosno) vodo in pivo. Hvala mu. Zvečer smo v taverni pod hotelom imeli še "zaključno veče", kjer nas je s svojimi harmonikarskimi vragolijami zopet zabaval naš Franček.
- Pa smo 2. maja dočakali tudi zaključek. Natrpali smo vso svojo kramo v avtobus in vzleteli proti domu. Kot velikokrat smo imeli pred odhodom veliko idej, kje vse bi bilo dobro obstati, pa smo na koncu stali le na avtocestnih počivališčih. Kaj hočemo, veliko nas je že v letih, pa si želimo videti vnuke, drugim pa se verjetno toži po goveji župi in domači pečenki. Neskončno dobra stvar je bilo iskanje skrivnega prijatelja. Rudi nam je z žrebom dodelil neznanega prijatelja, ki naj bi za nas skrivno skrbel, pošiljal darila in bedel nad nami. Saj vsi nismo vedeli, kdo je to. Eni smo se bolj hitro prikazali, drugi pač ne. Ob vrnitvi je bilo obilo smeha ob odkrivanju vseh parov, nekateri pa so imeli obilo domišljije in ustvarjalnosti. Rudi – hvala ti za dokaz, da smo res bili skupina zelo dobrih prijateljev. Posebna hvala še našemu showmakerju Dušanu, ki je pogosto poskrbel, da naša usta niso bila v ravni, temveč v smejalni črti. Za konec: bilo je super. Mislim, da ne bom nič zgrešil, če se še enkrat zahvalim Rudiju in njegovi Majdi (super sadni kruh), vodnikom Vlasti, Ludviku, Jožetu (2X), Igorju, pa še kateremu, ki so nas prepeljali preko vsek zahrbtnih čeri vse zdrave in zadovoljne domov. Pa še kdaj!
Napisal: Alojz Eršte, fotografije v GALERIJI dodal Jože Kefer http://www.pdbricnik-muta.si/index.php/galerija; nekaj fotografij je objavljeno tudi na FB portalu https://www.facebook.com/planinskodrustvo.muta
IZLET MLADIH PLANINCEV OSNOVNE ŠOLE MUTA IN SPREMLJEVALCEV – 23.04.2013
Mentorica planinskega krožka na Osnovni šoli Muta ga. Jožica Krajnc in predsednica planinskega društva "Bricnik" Muta ga. Vlasta Senica sta se odločili, da v torek, 23.04.2013 organizirata pohod za učence in njihove spremljevalce po Vodni učni poti Dobrava pri Radljah ob Dravi. Po deževnem in temačnem dopoldnevu nas je pričakalo krasno vreme, kot nalašč za potepanje. Pred Občino Muta se nas je zbralo 18 otrok in 11 spremljevalcev. Pognali smo jeklene konjičke in se ustavili na parkirišču našega začetka – pri ribniku Reš. Tu je pravzaprav končna točka od 15 – tih točk Vodne učne poti Dobrava, mi pa smo si jo vzeli za začetno. Od leta 2005 do leta 2007 so ob reki Dravi od Dobrave do ribnika Reš prizadevni krajani Dobrave uredili zanimivo in lepo urejeno učno pot. Mi smo se podali s tokom naše reke Drave, da si ogledamo znamenitosti na tej poti. Otroci kar niso mogli dočakati začetka. Vlasta nas je razdelila v dve skupini, eno je vodila sama, drugo pa s pomočjo Alojza njena hči Andreja. Najprej smo se ustavili pri zelo lepo obnovljeni kapelici Marije ob rojstvu, kjer se nam je pogled z ozke steze že razširil na naselje Radlje. Nadaljevali smo do točke Pupenludl (Pužaludl), ki ima ime po nekem možakarju z imenom Aleš, ki si je zaradi pomanjkanja človeške družbe dolgčas krajšal s pupami (punčkami iz cunj). Imel jih je za člane svoje družine. Zaradi čudne posebnosti so ga Nemci odpeljali v Gradec, od koder se ni vrnil. Posebnost Dobrave so bili "štepihi", to so neke vrste vodnjaki, ki so jih ljudje ob Dravi izkopali, da so prišli do prečiščene vode podtalnice. Posebna atrakcija za najmlajše je bil okrog 15 metrov dolg viseči most, ki ga kar niso hoteli zapustiti. Tu so si privoščili malico in tekoče okrepčilo, nato pa nadaljevali naprej. Ogledali smo si tudi tukajšnjo znamenitost - mlako kot vir vode. To je z glino utrjena vodna mlaka za napajanje živine, ki se je polnila z deževnico. Kmalu se nam je odprl pogled na naselje Vuhred, kjer niže stoji vodna elektrarna, ki za svojo pogonsko moč uporablja moč reke Drave. Drava je bila v starih časih zelo pomembna tudi za splavarjenje. Kot turistično zanimivost so tukaj obudili čolnarjenje. Skozi naselje Dobrava, po katerem ima ime učna pot, smo jo ubrali v Radlje, kjer je predsednica Vlasta vse sodelujoče počastila s sladoledom. Vsi smo si bili enotnega mnenja, da smo preživeli zelo lepo in poučno popoldne. Fotografije v GALERIJI
169. NOČNI POHOD (Sv. Jernej)- 20.04.2013: Na sporedu je bil letošnji prvi pravi spomladanski nočni pohod, ki se ga je udeležilo 18 planincev. Po nekaj pohodih, ki so potekali v težkih zimskih razmerah je bilo tokrat letos prvič lepo vreme in ob prijetni spomladanski temperaturi smo uživali v zmerni hoji in opazovali prebujajočo se naravo. Ker je zima tu in tam poškodovala našo krožno pot, moramo vsekakor pohvaliti vzdrževalna dela, ki jih je opravil soplaninec Milan, vzorno urejene pa so tudi markacije po celi trasi. Pohod je ob odsotnosti nekaterih vodnikov, ki so se morali udeležiti obveznega izpopolnjevanja, vodil Igor. Naslednji, že 170. nočni pohod (Bricnik) bo na sporedu 25. 5.2013. Fotografije s pohoda objavljamo v GALERIJI, nekaj fotografij objavljamo tudi na portalu Facebook https://www.facebook.com/planinskodrustvo.muta
VRTEC MUTA NA PLEZALNI STENI V RADLJAH-11.04.2013-Vrtec Muta, planinska skupina »Bricnikovi škratje« so v četrtek, dne 11. aprila 2013 obiskali plezalno steno v Radljah ob Dravi. Plezanja se je udeležilo 8 otrok z mentorico Urško in starši. V športnem objektu sta dve plezalni steni nizka in visoka, ki z svojimi dimenzijami in težavnostjo nudita odlične pogoje za kakovostne treninge in tekmovanja. Inštruktor Plezalnega kluba Martinček je predstavil opremo, ki jo potrebuje plezalec. Otroci so svoje spretnosti najprej preizkusili na nizki plezalni steni. Za plezanje na visoki plezalni steni so si morali namestiti plezalni pas in inštruktorji so jih varovali. V plezanju so se preizkusili tudi starši. Zapisala Vlasta Senica-GALERIJA http://www.pdbricnik-muta.si/index.php/galerija POHOD
MURENHOF-SV. BOŠTJAN PRI DRAVOGRADU-14.04.2013
Pohoda se je udeležilo kar 35 ljubiteljev pohodništva. Vodil nas je vodnik Jože Hiter, pohod pa smo začeli na Murenhofu pri dokaj nizki jutranji temperaturi. Ko smo se polagoma vzpenjali po Velčkem grabnu navzgor so planinci med hojo ugotovili, da imamo neposredno v naši bližini »Velčki Vintgar«, ko pa je posijalo sonce se je tudi temperatura dvignila in kaj hitro je bilo potrebno odložiti zimska oblačila. Ko se pot obrne na dravograjsko stran, se je odprl čudovit razgled na zasnežene vrhove: Uršljo goro, Peco, Veliki in Mali Obir, v ozadju pa smo opazli celo Mangart v Julijskih Alpah. Med spustom po novo urejeni Dravograjski poti smo si ogledali cerkev Sv. Duh-a in znamenito mežnarijo. Med potjo proti dolini so nas na kmetiji Šafar prijazno pogostili, najboljši je bil domač lesnikov mošt. Pohod smo po 4 urah hoje zaključili v gostišču Kašman, od koder je do izhodišča na Murenhofu pol ure hoje po nekdanji cesti vzolž reke Drave. Še danes so vidni ostanki jablanovega drevoreda iz časa Marije Terezije. Pa še ta zanimivost: na Murenhofu se je iz tega časa še do danes ohranil mejni kamen med Štajersko in Koroško, saj tu poteka zgodovinska meja med obema pokrajinama.Tekst in fotografije pripravil Jože Kefer. GALERIJA FOTOGRAFIJ http://www.pdbricnik-muta.si/index.php/galerija, zapis je tudi na FACEBOOK portalu PD Bricnik Muta https://www.facebook.com/planinskodrustvo.muta
V nič kaj prijaznem vremenu smo se na velikonočni ponedeljek podali na ogled Bistriškega Vintgarja. Na pričetku pohoda je sprva rahlo deževalo, dež pa se je kmalu sprevrgel v sneg, ki nas je spremljal približno do polovice poti, nakar je tudi ta prenehal. Obilne padavine v preteklih dneh so naredile svoje, ozka planinska pot je bila spolzka in snežena, pri hoji je bila potrebna skrajna previdnost. Na srečo so naši planinci dobro opremljeni in pot smo premagali brez težav. Spotoma smo si ogledali opuščen kamnolom, slap Šum, nekaj opuščenih mlinov ter Maroltovo jelko, od katere pa je ostalo bore malo. Pot smo morali skrajšati, ker nas zaradi slabo splužene ceste avtobus ni mogel počakati pri cerkvi Treh kraljev. Pričakal nas je na avtobusni postaji na drugi tretjini poti. Kdor vztraja, je nagrajen. Sonca v tem dnevu sicer nismo dočakali, a smo se kljub temu domov vrnili dobro razpoloženi.
Izlet sta vodila Vlasta in Ernest, prispevek o zgodovini in značilnostih Vintgarja pa je podal Milan Senica. Fotografije so objavljene v GALERIJI http://www.pdbricnik-muta.si/index.php/galerija in na Facebook portalu PD Bricnik -https://www.facebook.com/planinskodrustvo.muta
168. nočni pohod-Pernice (1059 m); 30.3.2013
Tokratnega nočnega pohoda se je udeležilo 6 planincev. Vreme nam tudi tokrat ni bilo naklonjeno, saj je ves čas pohoda močno deževalo. Na poti proti cilju na Pernicah je snežna odeja ponekod debela tudi do 1 m. Pri povratku je pritisnila še megla, a smo pohod kljub temu uspešno zaključili. Fotografije objavljamo v GALERIJI-http://www.pdbricnik-muta.si/index.php/galerija, zapis pa je tudi na-https://www.facebook.com/planinskodrustvo.muta
POHOD RAHTEL - CERKEV SV. PANKRACIJA 17.03.2013
Čas hoje: 4 ure; izlet sta vodila Vlasta Senica in Alojz Eršte. Tekst in fotografije: Ernest Preglav-GALERIJA in FACEBOOK http://www.facebook.com/planinskodrustvo.muta
POHOD NA PERNICE OB DNEVU ŽENA-08.03.2013
V prelepem poznozimskem vremenu smo se maloštevilne pohodnice PD Bricnik Muta udeležile pohoda na Pernice ob Dnevu žena. Bilo je veliko vdirajočega snega, veliko sonca in veliko ženskega klepeta. Ampak ob šnopseku in dobri malici smo brez problemov premagale pot. Zaželele pa smo si, da bi še več žena preživelo aktiven dan v naravi, zato vljudno vabljene tudi v prihodnje ob podobnih pohodih. Besedilo in fotografije: Milena-http://www.pdbricnik-muta.si/index.php/galerija
167. NOČNI POHOD-BRICNIK 1017 m
V težkih zimskih razmerah smo se podali na vrh Bricnika. Udeležba je bila kjlub ekstremnim razmeram solidna. V visok sneg ob močnem sneženju se je podalo 10 udeležencev: najmlajša planinca Maja Ledinek in Jaka Ledinek, Marko Ledinek, Angelca Gostenčnik, Alojz Eršte. Pohod je vodil vodnik Ernest Preglav, fotografiral je Jože Kefer, pot po globokem snegu so utirali Franc Gostenčnik, Ervin Skutnik in Peter Valtl. Še podatek o višini snežne odeje: vrh Bricnika 102 cm, Glavar 93 cm. Fotografski zapis lahko najdete v GALERIJI FOTOGRAFIJ http://www.pdbricnik-muta.si/index.php/galerija-Naslednji nočni pohod je na sporedu 30.03.2013 (Pernice), vodi ga Vlasta Senica.
Zimski kulturni dnevi na Uršlji gori-12.01.2013
Zelo uspele prireditve, ki jo prireja PD Prevalje že od leta 1986 se je udeležila množica planincev iz vseh vetrov. Iz PD Bricnik Muta je pod vodstvom vodnika Ivana prispelo na Uršljo goro 25 članov. Po pozdravnem govoru predstavnika PD Prevalje so planinci uživali ob vrhunskem petju moškega pevskega zbora VRES iz Prevalj. Naslednji kulturni dnevi na Uršlji gori bodo na sporedu v začetku meseca septembra. GALERIJA FOTOGRAFIJ http://www.pdbricnik-muta.si/index.php/galerija in Facebook portal PD Bricnik
18. TRADICIONALNI ZIMSKI POHOD NA BRICNIK-1017 m-05.01.2013
Pohod, ki je bil vsa leta na sporedu na drugi novoletni dan, je bil tokrat na sporedu prvič na prvo soboto po Novem letu. Udeležba je bila izredna, saj je na vrh Bricnika prispelo kar 51 planincev. Med udeleženci je bilo mnogo mlajših pohodnikov, vrh pa je osvojilo tudi nekaj najmlajših udeležencev. Na planinski postojanki Glavar so se udeleženci okrepčali, predsednica pa je podelila priznanje za 10 opravljenih zimskih pohodov. V pravem pomladanskem vremenu se je skupina v rekordnem času vrnila v dolino. Oglejte si GALERIJO FOTOGRAFIJ http://www.pdbricnik-muta.si/index.php/galerijain Facebook portal PD Bricnik https://www.facebook.com/planinskodrustvo.muta
166. NOČNI POHOD OB ob polni luni na Sv. Jernej (26.1.2013)
Pohoda se je udeležilo 25 planink in planincev, med njimi tudi nekaj novih članov. Pohod je potekal ob jasnem in mrzlem vremenu, polna luna in suhi sneg pa sta poskrbeka za pravo zimsko pravljico. Naslednji, že 167. nočni pohod je na sporedu 23.2.2013 (Vrh Bricnika). FOTOGRAFIJE , glej GAJERIJA
165. POHOD OB POLNI LUNI NA SV. JERNEJ
Zadnjega uradnega pohoda PD »Bricnik« Muta v letu 2012 – 165. nočnega pohoda na Sv. Jernej se je udeležilo 15 planincev. Tokrat je bila udeležba bolj pestra, saj sta bila med pohodniki tudi naša dva mlada planinca Anže in Nejc, ponovno pa dve planinki iz Vuzenice, Alojzija in Pavla. V malce hladnem, a lepem vremenu smo odbrzeli po stari graničarski poti na vrh, kjer nas je ob prihodu na travnik pri Primožu pozdravila okrogolična luna. Ob čaju in priljubljeni pijači smo še malo pokramljali in se veseli vrnili v dolino. Obljubili smo, da se v kratkem zopet dobimo. Vsem pohodnikom želimo na planinskih poteh in v zasebnem življenju v naslednjem letu obilo sreče, zdravja in uspehov. Fotografije objavljamo v GALERIJI in na Facebook portalu PD Bricnik https://www.facebook.com/planinskodrustvo.muta Alojz
12. tradicionalni Štefanov pohod po krožni poti „M“, 26.12.2012
Pohoda se je tokrat kljub slabi vremenski napovedi udeležilo rekordno število planincev. V jutranjih urah se je od izhodišča na Zg. Muti na pot podalo 20 planincev. Pri prvem postanku na Pernicah je skupino pričakal topli napitek, ki sta ga pripravila vodnika Jože in Igor. Pohod je potekal brez zamud po predvidenem časovnem programu. Pohodniki so ostali v strnjeni koloni, razen „dirkaške“ skupine mlajših planincev, ki se je že takoj na začetku odjavila pri vodnikih pohoda Lojzetu in Ervinu. Število udeležencev je na Sv. Jerneju naraslo na skoraj 40, pri kmetiji Primož pa se je prilegel krajši postanek z odličnim bogračem. Tukaj se je skupina razredčila, saj je zaželo izdatno deževati in so pot proti vrhu Bricnika nadaljevali samo najvztrajnejši. Dodobra premočeni so pohod uspešno zaključili na Z. Muti v poznih popoldanskih urah. Celotno krožno pot “M” je tako kljub težkim razmerah premagalo 20 planincev. Skupni čas hoje po celotni obhodnici, ki je dolga 25 km, je skupaj s postanki znašal 8 ur. Fotografske utrinke s pohoda objavljamo v GALERIJI in na Facebook portalu https://www.facebook.com/planinskodrustvo.muta Vabljeni tudi na zadnji pohod v letu 2012-na 165. nočni pohod ob polni luni na Sv. Jernej, ki bo na sporedu 29.12.2012. in ga vodi Alojz Eršte; M: 068 182 428; E: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate. . Odhod je izpred karavle v Bistriškem jarku ob 17.00 uri. Potrebna oprema: čelne svetilke, v primeru snega priporočljive gamaše in dereze. Skupni čas hoje je 4 ure. Upamo, da bo tokrat vreme pohodnikom bolj nakljonjeno.
20. pohod »ČEZ GORO K OČETU«
Planinsko društvo Ravne je tokrat organiziralo že dvajseti pohod »Čez goro k očetu« v spomin na težavno pot, ki jo je opravila žena Prežihovega Voranca z dvema otrokoma daljnega leta 1932. Množica planincev iz vse Slovenije se je po kratkem kulturnem programu v Črni na Koroškem podala na pot preko kmetije Kumer proti Železni Kapli. Na avstrijski strani meje so pohodnike pričakali župan občine Železna Kapla-Bela in predstavniki slovenskega kulturnega društva, tamkajšnji aktiv kmečkih žena pa je pohodnikom pripravil odlično domačo potico in topli napitek. Pohoda so se udeližili tudi planinci PD Bricnik Muta, ki so skupaj s planinskimi prijatelji iz Vuzenice in Ribnice napolnili avtobus. Vsi udeleženci so kljub težkim vremenski pogojem v petih urah uspešno premagali sicer ne preveč zahtevno pot. Galerijo fotografij objavljamo v GALERIJI http://www.pdbricnik-muta.si/index.php/galerija ,zapis je objavljen tudi na Facebook portalu PD Bricnik Muta https://www.facebook.com/planinskodrustvo.muta
MLAD PLANINEC-PREDNOVOLETNI POHOD NA GORTINO
V hladnem in sončnem popoldnevu, 19. decembra 2012, se je 16 mladih planincev z mentorico in vodnico zbralo pred osnovno šolo Muta.
Naš tokratni cilj pohoda je bila Gortina. Hodili smo po kolesarski poti do križišča Muta - Bistriški jarek, kjer smo nadaljevali pot po označeni mučki planinski obhodnici do Hirtla, mimo kmetije Krivec do planinke Slavke. Gostiteljica nam je pripravila topel čaj in flancate. Veselo razpoloženi so se otroci kepali in podili po travniku. Okrog sedemnajste ure smo se prijetno utrujeni vrnili na Muto s spoznanjem, da smo dobro izkoristili še en prekrasen zimski dan. Je tudi vas zamikalo, da ste naslednjič z nami? Potrebno je imeti voljo in storiti nekaj koristnega za svoje telo. To je hoja v prelep planinski svet.
Vsem želim varen korak v letu, ki prihaja. Ponovno pa se srečamo v mesecu januarju v planinski sobi. Fotografije s prijetnega druženja lahko pogledate v GALERIJI Predsednica PD Bricnik Muta-Vlasta Senica
164. NOČNI POHOD OB POLNI LUNI
V soboto, dne 24.11.2012 je bil na sporedu že 164. nočni pohod, tokrat na PERNICE-1059 m. Pohod je pod vodstvom vodnika Jožeta Dobnika odlično uspel, udeležilo se ga je 21 planincev. Med pohodom so planinci opravili nekaj manjših vzdrževalnih del na poti zaradi podrtega drevja. Pri povratku so obiskali tudi na novo odprto izletniško-turistično kmetijo pri Orliču, kjer so nas prijazno sprejeli. Naslednji nočni pohod ob polni luni bo 29. 12.2012, pred tem pa so vsi planinci vabljeni na pohod ČEZ GORO K OČETU, ki bo na sporedu 15.12.2012 in na tradicionalni Štefanov pohod po planinski poti "M", dne 26.12.2012. Fotografije z nočnega pohoda si lahko ogledate v GALERIJI http://www.pdbricnik-muta.si/index.php/galerija, zapis je objavljen tudi na FB portalu https://www.facebook.com/planinskodrustvo.muta
IZLET V NEZNANO, 11.11.2012
Letošnji izlet v neznano je bil organiziran na Martinovo in ga je odlično pripravil vodnik Jože Hiter. Kljub zaprti glavni cesti Dravograd-Maribor smo po obvozu preko Činžata in Ruš prispeli na izhodišče pod Kalvarijo v Mariboru. Pohod je preko 454 stopnic do cerkve Svete Barbare na Kalvariji in do Piramide trajal 3 ure. Ogledali smo si tudi Vinagovo vinsko klet in končali pohod pri treh ribnikih v zaledju Maribora. Zelo uspel pohod je kljub neobetavni vremenski napovedi potekal v čudovitem, skoraj spomladanskem vremenu. Izleta se je udeležilo preko 60 članov PD Bricnik Muta. Nekaj fotografij je objavljeno v GALERIJI na spletni strani in na Facebook portalu PD Bricnik Muta.
163. NOČNI POHOD-27.10.2012
Tokratnega nočnega pohoda ob polni luni na vrh Bricnika se je kljub slabemu vremenu v zelo težkih razmerah udeležilo 12 najvztrajnejših planincev. Kljub temu, da polne lune seveda ni bilo videti so pohod ob pomoči čelnih svetilk uspešno zaključili. Fotografije s pohoda objavljamo v GALERIJI.
POHOD PLANINSKE SKUPINE OŠ MUTA
V GALERIJI objavljamo fotografije, ki so nastale na prvem jesenskem izletu planinske skupine na OŠ Muta, v sredo, 24. oktobra. Na izlet smo se odpravili skupaj s prvo triado OŠ Muta, starši in vodnikom PD Bricnik, g. Dobnikom.
Skupaj smo našteli trideset udeleženih otrok ter najmanj toliko staršev.
POHOD NA MARIENGROTTE DNE 7.10.2012
19 planincev PD Bricnik Muta se je pod vodstvom Janeza Juvančiča in Ernesta Preglava udeležilo zanimivega pohoda na Mariengrotte, ki se nahaja na avstrijski strani meje. Pot vodi preko državne meje pri karavli v Bistriškem jarku preko do sotočja dveh potokov Zweibach na nadmorski višini 491 m, ki se združita v potok Bistrica (Feistritzbach). Marijino znamenje se nahaja ob zgornjem delu potoka Bistrica na nadmorski višini 721 m in predstavlja kraj, kjer se prikazala devica Marija in je bilo postvaljeno v spomin župniku, ki je padel v potok in preživel. Do tega znamenja tudi sicer poteka krožna romarska pot na avstrijski strani meje, ki se začenja v kraju Sobote (Maria Erscheinungsweg; Soboth http://www.soboth.at ) za katero potrebujete 3,5 ure hoje. Janez Juvančič je med pohodom povedal še nekaj zgodb in legend iz teh krajev. Pot smo nadaljevali proti Mlakam (Laaken) in prečkali državno mejo nad gostiščem Jelen ( GH Strutz). Na kmetiji Herman -Pečnik se je prilegela kratek počitek, pohod pa smo zaključili zopet na izhodišču v Bistriškem jarku. Skupno je bilo približno 6,5 ur nezahtevne hoje, ki je v prijetnem vremenu hitro minila.
POHOD NA URŠLJO GORO V STARI PLANINSKI OPREMI
V nedeljo, dne 23. septembra smo, tako kot lansko leto, organizirali pohod na Uršljo goro v planinski opremi - takšni, kot smo jo uporabljali pred 30 ali 40 leti. Žal se je pohoda udeležilo le6 naših planincev. Pa je bilo kljub temu zanimivo, tudi vreme je zdržalo, čeprav je v začetku kazalo, da bo začelo padati, pa še pihalo je. Tudi predsednik PD Prevalje je držal besedo, dobili smo vse, kar je obljubil na Dnevu koroških planincev na Naravskih Ledinah. Hvala njemu in oskrbnikoma v imenu udeležencev! Še bomo prišli! https://www.facebook.com/planinskodrustvo.muta
ADAM (2012 m) in EVA (2019 m)
19 planincev se je pod vodstvom Vlaste Senica in Igirja Koširja podalo v bohinjsko pogorje in se povzepelo na dva zanimivi planini, Adama in Evo. Pot vodi po idilični pokrajini od planine Blato preko planine Krstenice in Jezerskega Stoga, kjer se lahko resnično naužijemo miru in neokrnjene narave, na planini Krstenica pa lahko poizkusite domač sir in druge dobrote. Fotografije v GALERIJI...http://www.pdbricnik-muta.si/index.php/galerija
PLANINSKO POTEPANJE NA OTOKU VIS-u
Skupina planincev PD Bricnik Muta se je tokrat podala na planinski oddih na otok Vis, na katerem je proti pričakovanju mnogo dobro markiranih planinskih poti. Prehodili smo celotno pot od Komiže na južni strani otoka in se povzpeli na najvišji vrh otoka Hum (587 m). Med potjo proti dobro oskrbovani planinski koči Sv. Andrije smo obiskali Titovo špiljo, kjer se je med vojno leta 1944 skrival tovariš Tito. Tudi sicer je na otoku vse polno sledi orožja in vojaških spomenikov, saj so v preteklosti poleg avstro-ogrskih vojakov otok zasedli tudi Angleži, po 2. svetovni vojni pa je bil celoten otok vojaška baza. Za celotno turo je potrebno 5-6 ur hoje, priporočljiva je dobra obutev in izdatna zaloga pijače. Poleg pohoda v idiličen zaliv Stončica (5 ur hoje) in drugih krajših pohodov smo prekolesarili dobršen del otoka. Fotografije v GALERIJI.
KOLPA 2012- 11. 8. do 13. 8. 2012
PD Bricnik je pod vodstvom vodnice Vlaste Senica organiziralo aktivni planinski oddih KOLPA 2012 v dneh od 11. do 13.8.2012. 29 planink in planincev je v treh dneh prehodilo Kostelsko planinsko pot, ki se je proti pričakovanju izkazala kot zahtevnejši podvig, saj je pohod trajal 8 ur, pohod pa je na koncu še otežila deževna ploha. Naslednji dan so vsi udeleženci prehodili "Trimčkovo planinsko pot" po bližnjih vrhovih okrog idilične planinske koče pri Jelenovem studencu. Tudi ta pot ni prav enostavna, vmes naletiš tudi na pravo "ferato". Tretji dan smo zaključili svoje potepanje s KOPLA-RAFT pustolovščino, kjer smo mnogi izmed udeležencev prvič preizkusili svoje veslaške sposobnosti. Po kratkem kopanju v topli reki Kolpi smo se vsi srečno vrnili domov. Kartončki za osvojene vrhove in prehojene krožne poti bodo podeljeni na naslednjem zboru članov. Osvojeni vrhovi: Mestni vrh je 1034m visoka gora, ki se nahaja vzhodno od koče pri Jelenovem studencu. Grad Fridrihštajn, ki je bil zgrajen v 15. stoletju se nahaja južno od Kočevja na 970m visoki vzpetini. Danes so od gradu ostale le še ruševine, ki so obnovljene in tako zaščitene pred nadaljnjim propadanjem. Do gradu na katerem se nahaja vpisna skrinjica z žigom lahko pridemo po kratki plezalni poti ali običajni lahki poti Livoldski vrh je 994 m z gozdom poraščena vzpetina, ki se nahaja na jugozahodnem delu Stroje. Požgani hrib je 1009m visok vrh, ki se nahaja v osrčju prostranih gozdov Stojne. Ker vrh povečini prerašča gozd se nam z njega odpre nekaj razgleda le proti Veliki in Goteniški gori.
Planinsko potepanje po hribih okrog Bohinjskega jezera
Dne 4. in 5. avgusta smo se podali v prečudoviti del Slovenije-hribovje okrog Bohinjskega jezera. Pohod, ki se ga je udeležilo 19 planincev sta odlično pripravila in predvsem varno izvedla vodnika PD Bricnik Jože Hiter in Igor Košir, udeleženci pa so kljub dolgotrajni hoji obdržali dobro voljo in uživali ob lepotah naših planin. Pohod smo pričeli na planini Vogel in se napotili proti Komni, kjer se je po celodnevni hoji prilegel počitek v prenovljeni planinski koči. Nekaj planincev se je med potjo povzpelo tudi na vrh planine Vogel, zvečer pa smo se udeležili »nočnega« pohoda na bližnjo kočo pod Bogatinom. Ta pohod je sicer na sporedu po rednem letnem planu pohodov ob polni luni na Bricnikov vrh, udeležencem » ta pravega« pohoda pa smo poslali pozdrav. Drugo jutro smo zgodaj – (za nekatere prezgodaj :) nadaljevali pot do koče pri Sedmerih jezerih in preko Prodov do ovčarije na Dednem polju, kjer smo poizkusili odličen planinski sir. Po kratkem postanku na planini Jezero smo v popoldanskih urah na Vogarju uživali v pogledu na Bohinjsko jezero in se srečno vrnili v dolino. Fotografije s pohoda bodo objavljene v GALERIJI, nekaj jih je objavljeno tudi na FACEBOOK profilu PD Bricnik Muta na povezavi https://www.facebook.com/media/set/? Tekst in fotografije: J. Kefer
V poletnem času je bilo organiziranih mnogo individualnih pohodov naših članov, najzanimivejše objavljamo kot fotoreportaže v naši spletni GALERIJI
Z MUTE NA TRIGLAV
Pet planincev PD Bricnik Muta se je v soboto, dne 7. 7. 2012 v zgodnjih jutranjih urah odpravilo na "pohod vseh pohodov": OD DOMA NA TRIGLAV. Začetno ekipo so sestavljali: Gorazd, Igor, Sandi, Peter, Ivan. Pohod je potekal 5 dni, na žalost so trije pohodniki med pohodom morali odnehati zaradi poškodb, ki so jih staknili med dolgotrajno hojo. Peter Valtl in Ivan Verčko pa sta 11.7.2012 v jutranjih urah v hudem nalivu dežja in sodre skupaj z dvema spremljevalcema osvojila vrh Triglava in s tem uspešno zaključila pohod leta . Na vrhu sta prejela spominski majici z napisom MUTA-TRIGLAV 2012, ki jih je preko spremljevalne ekipe poslala predsednica društva Vlasta Senica. ČESTITAMO! Fotoreportažo objavljamo v GALERIJI- http://www.pdbricnik-muta.si/index.php/galerija
Reinischkogel (1463m) v Avstriji 01.07.2012
Skupaj s planinci OEAV Leibnitz-Lipnica smo organizirali pohod V dokaj vročem vremenu se je izleta udeležilo 37 planincev iz obeh društev. Fotografski zapis objavljen GALERIJI
24.06.2012 - Izleta v sotesko Čepa (Tscheppatschschlucht) Avstrija -
Se je udeležilo 49 udeležencev. Izlet sta odlično pripravila Peter Valtl in Jože Hiter. Fotografije z izleta si lahko ogledate v GALERIJI
Pohod na Peco "Mladi planinec"
TOUR DE MUR 2012
Kolesarska sekcija PD Bricnik se je odpravila na planinsko kolesarsko turo od izvira do izliva reke Mure. 6 udeležencev je uspešno opravilo 1. del etape od izvira na višini 1900 m do Zeltwega na avstrijskem Štajerskem v dolžini 175 km. Del ekipe je v dveh dnevnih etapah (216 km in 112 km) nadaljeval turo in po približno 500 km prevožene poti v rekordnem času uspešno dosegel cilj pri izviru reke mure v vasici Legrad na Hrvaškem. Podrobnejsi opis poti je na strani NOVICE, fotoreportažo pa objavljamo v GALERIJI
S KOLESI OD IZVIRA DO IZLIVA REKE MURE
Plan za prevoženo pot smo naredili že lani, sedaj smo čakali samo še pravi trenutek. Mislili smo, da bo to dan državnosti, zato smo se že 24. junija popoldne odpravili od doma, v smeri St. Mihaela v pokrajini Lungau, kjer smo zapustili avtocesto za Salzburg. Cesta nas je vodila naprej po ozki dolini do parkirišča, od tu pa s kolesi do koče Sticklerhütte na višini 1772 m. Vreme se je vedno bolj kisalo in kmalu po prihodu v kočo je začelo tudi deževati. Izvir Mure je dobro uro hoje višje, na višini okoli 1898 m. Ni bilo prave volje za hojo, vendar sva se kljub temu z Ernestom odločila, da greva do izvira. Ne priporočam hojo ob takem vremenu razen, če imate s seboj škornje. Pot je bila namreč od krav vsa prehojena in zelo blatna tako, da je bilo skoraj nemogoče hoditi po njej. Našla sva izvir, ki je bil ves pod snegom. Voda je bruhala iz snega, šla sva še višje, še okoli pol ure hoda. Namreč, stranski potok, ki je nastajal zaradi topitve snega je bil skoraj večji kot sam izvir. Ko sva prišla do kamnitega možica v snegu in ko tudi sledi potočka ni bilo več nikjer, sva odnehala in se začela vračati v smeri prihoda. Stemnilo se je že, ko sva prišla nazaj do koče, vsa mokra in blatna. Spali smo dobro v lepo urejeni koči.
Naslednje jutro smo štartali nekaj pred šesto uro, pri kombiju odložili odvečno prtljago in kolesarili v smeri Judenburga. Kolesarska pot je speljana dokaj vijugasto tako, da smo ta dan pot končali v Spielbergu pri Zeltwegu in prekolesarili 168 km. Tudi srečo z vremenom smo imeli ta dan. Ves čas nas je s kombijem spremljal Jernej. Naslednji dan zjutraj, ko smo se ravno pripravljali, da nadaljujemo pot je začelo deževati. Nič ni kazalo, da se bo izboljšalo, zato smo natovorili kolesa na kombi in se odpeljali v smeri Gradca v upanju, da bo tam vreme boljše, pa ni bilo. Skupna odločitev je bila, da gremo proti domu. Kolesarili smo Ernest, Ervin, Janez, Boštjan, Jože K in Jože D.
Nadaljevanje poti je kmalu sledilo, saj se je tudi vreme popravilo. V petek zjutraj smo zopet odrinili proti Spielbergu, dogovorili smo se, da spremstva ne bomo potrebovali, zato smo vso prtljago tovorili s seboj na kolesu. Ob petih smo že kolesarili proti Leobnu, Brucku in dalje prozi Gradcu. V večernih urah smo prispeli v Gornjo Radgono in tu tudi prespali. Ta dan smo obrnili 216 km. Dan je bil naporen. Po prespani vroči in soparni noči, ter obilnem zajtrku smo nadaljevali pot proti Križevcem, mimo Banovcev in proti Ljutomeru. Pri Gibini smo odkolesarili v Hrvaško. Vročina je bila neznosna, pa vendar smo po 108 km prispeli v Legrad, kraj izliva Mure v Dravo. Na cilju nas je zopet čakal Jernej, ki je nas in »naše ALU-konjičke« popeljal proti domu. Tokrat smo bili skupaj Jože K., Boštjan, Janez in Jože D.
Zapisal: Jože D.
Vzpon po ferati na Tuško glavo-Božičev vrh pri Železni Kapli-15.6.2012
Fotografije o vzponu objavljamo v GALERIJI http://www.pdbricnik-muta.si/index.php/galerija
27. 05. 2012 Izlet na Sabotin (583 m) in Sveto goro (682 m)
Zanimivega izleta v Goriška Brda se je udeležilo 55 planicev, ki so pod vodstvom vodnikov prijateljskega Planinskega društva Dobrovo v Brdih podrobno spoznali prizorišče ene najbolj znanih bitk iz 1. svetovne vojne, 583 m visokega hriba pri Novi Gorici. Izhodišče za pohod na Sabotin je bil Solkan, celotna pot po grebenu pa je zelo razgledna, saj pogled seže daleč proti padski nižini in vse do Jadranske obale. Med potjo smo videli tudi mesto, kjer je bil nekoč zelo znan napis NAŠ TITO, ki je bil pred leti dvakrat ostranjen. Povsod pa so vidni ostanki bojev iz prve svetovne vojne, vidimo lahko mnogo bunkerjev in predvsem kavern, ki so jih gradili vojaki avstro-ogrske in italijanske vojske kot zaščito pred topovskim obstreljevanjem. Podali smo se tudi v labirint teh podzemnih rovov, ob izčrpni razlagi pa smo od vodnikov slišali tudi nekaj zanimivih epizod iz bojev na soški fronti med leti 1915 in 1918. Po malici in počitku pri koči na Sabotinu smo se poslovili od prijaznih vodnikov in obiskali še Sveto goro (682 m), ki se nahaja na nasprotni strani doline reke Soče, ter je znano romarsko središče Slovencev pa tudi zamejcev. Fotografije s poti objavljamo v GALERIJI.
Pohod »Od doma na Uršljo goro«
PD Bricnik Muta je dne 19.5.2012 že tretjič organiziralo pohod »Od doma na Uršljo goro«. Vodnika sta bila Igor Košir in Ivan Verčko. Udeležba je bila rekordna, saj se je tega zahtevnega podviga udeležilo 22 pohodnikov od katerih je pot od Gortine preko Trbonj, Cviterškega sedla, Sel in Poštarskega doma premagalo 20 udeležencev, dva pa sta na pot krenila od doma v Pamečah in se priključila na slovensko planinsko transverzalno pot, ki se nadaljuje na relaciji Slovenj Gradec, Stari trg, Klanec, mimo cerkve sv. Roka (Meškov grob) do Poštarškega doma. Vsi udeleženci so dosegli vrh Uršlje gore in s tem premagali načrtovano pot. Namen pohoda je bil s tem dosežen, na zadnjem delu trase od Poštarskega doma do vrha pa je med udeleženci kljub vsemu nekoliko prevladal tekmovalni duh. Najhitrejši udeleženec je celotno pot premagal v 6-tih urah, ob poldnevu pa so vsi udeleženci dosegli vrh, kjer jih je pričakala skupina 32 planincev, ki so krenili na pot iz Naravskih ledin. Vmes je bilo tudi 17 najmlajših članov planinske skupine na Osnovni šoli Muta, ki so s tem realizirali predviden pohod iz letnega plana izletov PD Bricnik Muta. Tudi najmlajši člani so vzpodbujali pohodnike, na vrhu pa so imeli pravo zimsko veselje zaradi snega, ki je zapadel pred nekaj dnevi. Zaključek pohoda je bil na Obretanovem pod Uršljo goro, kjer se je zelo prilegel pasulj s krajnsko klobaso.
Ta zahteven pohod so opravili: Irena Kure, Vlasta Senica, Gorazd Izak, Peter Stražišnik, Peter Valtl, Janez Senica, Jože Senica, Ivan Verčko, Branko Skutnik, Jože Dobnik, Marko Hafner, Dejan Hiter, Dejan Požgan, Tone Drevenšek, Marjan Markl, Stanko Valtl, Jože Hiter, Ciril Hiter, Alojz Kašman, Peter Šrajner, Stane Zlatinek, Igor Košir.
Fotoreportažo si lahko ogledate na strani GALERIJA.
Pohod na Bricnik (1017 m) ob prazniku Občine Muta-12. 05. 2012
Planinsko društvo Bricnik Muta je organiziralo tradicionalni pohod na Bricnikov vrh ob občinskem prazniku. V dokaj vročem vremenu se je pohoda udeležilo 20 planincev, ki so v dobrem razpoloženju premagali vzpon na Bricnik. Pohodniki so med potjo lahko opazili na novo postavljene markacije in popravljeno zaščito poti, ki jih vestno vrši markacijski oddelek.
Gostišče Glavar je pohodnikom brezplačno ponudilo domačo potico, zaključek pohoda pa je bil v prireditvenem šotoru pri Mitnici na Spodnji Muti . Udeležence pohoda je Občina Muta v sodelovanju s kmetijo Pihler pogostila z dobro malico, dobrote pa sta prispevala tudi kmetija Sušek in vinarstvo Sahornik. Planince je ob prihodu pozdravil župan Občine Muta, pohod pa je spremljala tudi ekipa kabelske televizije BKTV. Nekaj fotografskih utrinkov s pohoda objavljamo v GALERIJI.
SPOMLADANSKA POTEPANJA PO SLOVENSKEM PRIMORJU 26.4.2012 – 30.4.2012
56 planincev PD Radlje in PD Bricnik Muta se je udeležilo tradicionalnega potepanja po slovenskem Primorju. V odlični organizaciji Simone in Vinka je bilo tokratno izhodišče pohodov Izola, ponovno se je izkazal domačin vodnik Boris, ki je poskrbel tudi za dobro vzdušje in nas vodil po doslej nam neznanih, a zelo lepih poteh po slovenskem in italijanskem Krasu. Vsi udeleženci pohodov so pokazali dobro kondicijsko pripravljenost in mnogo vztrajnosti, saj so brez težav premagali vse zahtevne pohode v lepem, na trenutke tudi vročem vremenu. Podrobnejši opis pohodov in aktivnosti objavljamo na strani NOVICE, v GALERIJI pa objavljamo prvi del fotoreportaže.
VRTEC NA BRICNIKU
IZLET V SLOVENSKO PRIMORJE - PD RADLJE IN PD "BRICNIK" MUTA OD 26. DO 30. APRILA 2012
Kot že nekaj časa nazaj, je PD Radlje (Simona in Vinko) tudi letos organiziralo planinski izlet pred prvomajskimi prazniki v Slovensko primorje. Za prevoz smo dobili avtobus Gradbenega podjetja Radlje, ki sprejme 52 potnikov. Vključen je bil tudi zanesljiv in prijazen šofer. Na izlet so povabili tudi člane našega društva, ki smo z veseljem dopolnili sedeže. Glavna vodnika sta bila Simona in Vinko, zanesljiv pomočnik pa Igor. Omeniti moram, da so vsi trije z delno pomočjo ostalih vodnikov opravili svoje delo strokovno in korektno, za kar jim gre vsa naša zahvala. Odrinili smo v četrtek, 30. aprila ob 6 uri z Mute. Potnike smo pobirali vse do Velenja, kjer je bil avtobus poln kot ribja konzerva. Na Lomu smo se ustavili za jutranjo nujno toaleto, prigrizek in kavico, za nekatere pa še za kadečo opojnost. Po postanku smo nadaljevali pot do izvira Hublja. Hubelj je reka, v deževnem obdobju pa hudournik, ki teče skozi Ajdovščino. Izvira iz treh kraških izvirov (slapov) ob vznožju vzpetine Navrše, 2,5 km severno od naselja in se pri vasi Dolenje izliva v reko Vipavo. Od slikovitega izvira smo se podali na zanimivo pot do Sinjega vrha (1002 m). Sinji vrh je razgledna gora, ki se nahaja med Colom, Ajdovščino in Predmejo. Z vrha je lep pogled po večjem delu zahodne Slovenije (ob lepem vremenu se vidi tudi morje). Na vrhu stoji manjši križ, žig pa je 3 minute pod vrhom pri penzionu Sinji vrh, kjer smo si privezali duše s kraško joto (klobasa in kisla repa?) in tekočimi dobrotami, saj smo obojega po 4-urni hoji bili še kako potrebni. Na naše veselje nas je 10 minut pod vrhom pričakal šofer s prijetno ohlajenim avtobusom, pivom in vodo (EPP je bil v domeni glavnega vodnika Vinka). Od tam smo se spustili nazaj do Ajdovščine in do obmorskega mesta Izola, kjer smo imeli domovanje. Pod okrilje nas je vzel hotel Haliaetum (Ribji orel), kjer so nas razporedili v depandanse z lepimi sobami. Na bazi polpenziona smo uspeli preživeti vse dni do konca. Povedati moram, da je bila hrana odlična, izbira pestra, osebje pa gostoljubno. Vtis so malo pokvarili avstrijski roza ljubimci, ki so se objemali in poljubljali kar pri mizah.
Naslednji dan smo pri zbirališču pred recepcijo hotela imeli budnico v obliki igranja borbenih in drugih pesmi, ki jih je iz harmonike izvabil kdo drug kot naš Franček (hvala mu za vse prijetne viže). Avtobusni prevoz do Zazida, kjer nas je pričakal lokalni planinski vodnik Boris s terenskimi vozili, enim osebnim in enim kombiniranim vozilom, saj pot naprej za avtobus ni prevozna, je minil v znaku prešerne volje ob prazniku. Čez 10 minut smo se izkrcali in pričeli s pohodom po kraškem robu na planino Kavčič (854 m). Po je bila dokaj naporna (ne zahtevna), saj smo po večini hodili po soncu. Vso napornost pa je odtehtal prelep pogled na Savinjsko-Kamniške Alpe, Julijce z očakom Triglavom na čelu, Slavnik, Izolo, Koper, Piran in navsezadnje tudi na del Hrvaške. Povratek je bil enak vzponu, za vse prestane muke (6;40 ure) pa smo bili poplačani na Borisovi domačiji, kjer smo za predjed dobili bobiče, ki so nekakšna vrsta našega ričeta, za glavno jed pa domači pršut, salame in sir. Vse je bilo poplaknjeno z domačim refoškom, ki ima neverjetno moč vzbujanja dobre volje. Domačin je poskrbel tudi za glasbeno popoldne, saj je imel naročen one-man bend, ki mu je s saksofonom izdatno pomagal. Židane volje smo proti večeru odšli "domov" na večerjo in zaslužen nočni počitek.
Sledil je pohod na Kuk (498 m). Ponovno smo se z avtobusom odpravili na pot in po ozki cesti prispeli v kraj Movraž, kjer je sledilo izkrcanje. Ker naj bi tu nekoč sadili murve, je naselje dobilo najprej ime Murvaž, kasneje pa se je vas poimenovala po družini Maurocenti. Od tod izvira sedanje ime Movraž. Movraž je izrazito primorski tip naselja, to opazimo po kamnitih hišah, saj je njihovo pročelje obrnjeno proti jugo-zahodu, da je pozimi dobilo več toplote. Vas ima večinoma gola kraška pobočja. Ta pobočja so bila nekoč zelo uporabna za vaščane, ki so imeli veliko število ovac, ter so jih lahko tam pasli. Ponovno smo imeli afriško podnebje, saj je bilo senčno le za vzorec. Vrnili smo se po drugi poti do Hrastovlja (hodili smo 4 ure in pol). Hrastovlje so mediteranska vas v Občini Koper, na severozahodnem robu slovenske Istre pod Kraškim robom. Vas je mednarodno poznana po freskah lokalne cerkve, poimenovanih Mrtvaški ples. Med potjo sta nam Simona in Vinko organizirala postanek pri domačinih, ki so nas pogostili, kot lahko samo Primorci. Ostanek popoldneva je bil rezerviran za svobodne dejavnosti, po večerji pa smo se posedli ob obali, kjer smo po stari slovenski navadi malo zapeli in uničili kanister refoška. Posedanje je popestril par mladoporočencev, ki se je prišel razstavljat in fotografirat na obalo. Bili so nemalo presenečeni, ko jih je pričakal naš kulturni fenomen Franček s frajtonarico (v mornarski kapi) in njegovi spremljevalni vokali, pri fotografiranju pa so pomagali tudi naši nadebudni fotoreporterji.
Rahlo utrujeni smo se v nedeljo odpeljali do vasi Socerb. Tu stoji grad Socerb, sicer klasificiran kot razvalina, vendar delno preurejen v restavracijo in sposoben sprejeti tudi najimenitnejše goste. Takšnih so tu v preteklih letih gostili že obilo. Znan je zapis iz leta 1678, ko je grad obiskal tudi Valvasor . Od tu je čudovit razgled na Slovensko Primorje in Trst z zaledjem. Naša najlažja tura potepanja po Krasu nas je vodila večinoma navzdol, saj smo se spustili v slikovit kanjon Glinščice. Glinščica (italijansko Rosandra) je ena od tržaških rek. Izvira nad vasjo Klanec (pri Kozini, v Sloveniji) na nadmorski višini 412 m in teče proti morju po kraških tleh, ki so v teku stoletij dovolila globoko erozijo in nastanek čudovite kanjonske doline med hribom Stena in Kraškim hribom (danes v Italiji). Dolga je samo dvanajst kilometrov, a je prava zakladnica zanimivosti. Pristali smo pri najnižji planinski koči v Evropi Mario Premuda z nadmorsko višino 65 m. Za boleče mišice je bila tura kot balzam. Popoldne je bilo prosto, kar so nekateri izkoristili za kopanje, drugi pa za sprehod in ogled Izole.
Čakal nas je še zaključni del našega potepanja - izlet v neznano. Ves čas nas je Vinko drezal z vabljivo nagrado (2 dcl vina in zastonj malica), naj uganemo kraj tega skrivnostnega izleta. Seveda smo imeli vse drugačne ideje od resnične. Po kvizu voditelja Vinka, ki ga seveda nismo znali rešiti, smo parkirali v slikoviti vasici Erzelj, ki naj bi bila edino naselje v Sloveniji, ki se začne s črko E. Tu nas je pričakala skupina planincev iz Gortine, ki so se nam pridružili na pohodu. Erzelj leži JZ od Vipave v zavetju Vipavskih gričev – Vipavskih Brd na višini 316 m. Sestavlja ga pet zaselkov (Lenivec, Tabor, Vovki, Miški in Mesesneli). Ima 74 prebivalcev in spada med geografsko neogrožene vasi. Skozi vas poteka vipavska vinska cesta. Ohranjene stavbe so v glavnem iz 18. in 19. stoletja, zanimivo pa je tudi slopasto zidano znamenje, ki stoji na križišču poti pred zaselkom Lenivec z vklesano letnico 1893. V sklop pohoda je spadal neutrudljiv ogled njihove učne poti, označene s sliko modrega kačjega pastirja. Povedati moram, da so vaščani očitno nagnjeni k partizanski tradiciji, saj vestno skrbijo za vsa obeležja (bolnica Vera in spomeniki) iz časa NOB. Tudi za verske objekte zgledno skrbijo. Zaključili smo v zaselku Vovki, kjer nas je za likof prijazni gospodar postregel s klobasami in rujno barbero, sin pa nam je zaigral na frajtonerico, ki mu jo je za kratek čas prevzel Franček. Gospodar nas je povabil tudi v svojo vinsko klet, polno sodov z rujnim vincem, kjer nam je obisk popestril s pripovedovanjem šal (najbolj tistih o zdravnikih). Kar težko smo se poslovili in s postankom na Trojanah (obveznim) odkolovratili proti domu, kamor smo prispeli v zgodnjih večernih urah.
Za zaključek naj se še enkrat zahvalim Simoni in Vinku za povabilo, odlično organizirano potepanje, raznorazna presenečenja (zastonj prigrizki in tekoče podpore) in pet čudovito preživetih dni v našem Primorju. Tudi vsem udeležencem vsa zahvala za prijetno vzdušje in prispevek k uspešnosti izleta. Pa še kdaj!
Sestavek pripravil Alojz Eršte
Fotografije v GALERIJI prispeval Jože Kefer
303. POHOD OB POLNI LUNI NA BRICNIK, 24.2.2024
304. POHOD OB POLNI LUNI NA PERNICE, 25.3.2024